Avrupa Borsalarında Bugün – (09.03.2015)

Avrupa hisseleri beş haftalık rallinin ardından, Yunanistan’a yönelik endişelerin yeniden ortaya çıkması ile geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.3 gerileyerek günü 393.17 puandan tamamladı. Yunanistan ASE Endeksi 18 Batı Avrupa gösterge endeksi arasında en dik düşüşü yaşadı. Euro Bölgesi maliye bakanları Yunanistan’ın kurtarma fonunun genişletilmesi için müzarekereleri hızlandırması gerektiğini belirtti.

Stoxx 600 geçtiğimiz hafta yüzde 0.5 yükselerek Temmuz 2007’den bu yana en yüksek seviyeden kapanırken, bu yükselişte Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) tahvil alımlarına bugün (9 Mart) başlayabileceğini açıklaması başrol oynadı. Başkan Mario Draghi teşviklerin Euro Bölgesi ekonomisinde 2007’den bu yana en hızlı büyümeyi sağlayacağı ve enflasyonu AMB’nin hedefine üç yıl içerisinde ulaştıracağını söyledi.

Eurogroup Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem “Vakit kaybetmeyi bırakmalıyız. Ciddi bir ilerleme kaydedemediğimiz iki haftayı geride bıraktık. Gerçek müzakereler henüz başlamadı. Herhangi bir değişiklik olmadı” diye konuştu.,

Bu gelişmeler Yunanistan’ın ASE Endeksi’nde yüzde 4.2’lik düşüşe yol açarken, Eurobank Ergasias ve Piraeus Bank yüzde 11’den fazla kayıp yaşadılar.

Bloomberg HT

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir