Avrupa Borsalarında Bugün – (09.01.2015)

İspanyol ve İtalyan bankalarındaki sert düşüşler, Avrupa hisselerinin iki hafta üst üste gerileyerek, Ekim’den bu yana en uzun kayıp dönemini kaydetmesine neden oldu.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 1.3 gerileyerek günü 337.93 puandan tamamladı. Endeksteki gerilemenin Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) alacağı tedbirlerin yeterli olmayacağı yönündekie endişeler sonucu yaşandığı belirtiliyor.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da sanayi üretimi Kasım’da beklenmedik şekilde gerilerken, ihracat beklentinin üzerinde azaldı. Yatırımcılar bugün ayrıca ABD’de açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisini takip edecek.

Stoxx 600 bu hafta yüzde 1 geriledi. Avrupa’nın gösterge endeksi dün, beklenenden kötü gelen enflasyon verisi üzerine (AMB) 22 Ocak’taki toplantıda parasal genişleme adına adım atacağı spekülasyonlarının artması ile yükselişi ikinci güne taşıdı ve yüzde 2.8 ilerledi. Başkan Mario Draghi ise dün, AMB’nin tedbirlerinin devlet tahvili alımlarını da içerebileceğini söylemişti.

ABD’de tarım dışı istihdam Aralık’ta yükselirken, işsizlik oranı yüzde 5.6’ya geriledi. 2014 böylece 1999’dan bu yana en yüksek istihdam sağlanan yıl olurken, ABD’nin küresel ekonomiden ayrıştığına yönelik kanıtlara bir yenisi daha eklendi.

Tarım dışı istihdam 252,000 kişi artarken, Kasım ayı rakamları yukarı yönlü revize edilerek 353,000 oldu. İşsizlik oranı Haziran 2008’den bu yana en düşüğe gerilerken, maaşlarda görülen düşüş açıklanan verinin tamamen iyi haber olmamasına neden oldu.

Bloomberg HT

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir