Avrupa Borsalarında Bugün – (02.04.2015)

Avrupa hisseleri, maden ve enerji şirketlerindeki düşüşlerle birlikte gerileyerek, haftalık kazancını azalttı.

Emtia üreticileri endeksi Stoxx Europe 600’deki 19 sanayi grubunun düşüşüne öncülük etti. BHP Billiton Ltd. yüzde 2.6 geriledi. Royal Dutch Shell ve Total yüzde 1’den fazla düştü.

Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 0.2 gerileyerek günü 397.71 puandan tamamladı ve haftalık yükselişi yüzde 0.6’ya düşürdü.

Bankalar, hisse senetlerinin Çarşamba günü 2009’dan bu yana en büyük çeyrek dönemlik yükselişi kaydetmesinin ardından Avrupa’da yükselişlere öncülük etti. Danimarka, İzlanda ve Norveç’te piyasalar Perşembe günü kapalı. Avrupa piyasalarının çoğunluğu ise Cuma günü tatil dolayısıyla kapalı olacak.

Yatırımcılar, Perşembe günü ABD’den gelecek ekonomik göstergelere odaklanacaklar. ABD’den Perşembe günü işsizlik başvuruları ve fabrika siparişleri verileri gelecek. Cuma günü ise aylık resmi istihdam verisi açıklanacak. Bloomberg anketine katılan ekonomistler Mart ayında ABD’li işverenlerin 245,000 istihdam sağladığı tahmininde bulunuyor.

Bloomberg HT

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir