Avrupa Borsalarında Bugün – (01.12.2014)

Avrupa hisseleri, üst üste üçüncü haftalık rallinin ardından, petrol fiyatlarındaki düşüşün ve imalat verisinin yavaşlayan enflasyon ve küresel büyüme noktalarındaki endişeleri artırması nedeniyle geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.5 gerileyerek günü 345.64 puanda tamamladı. Endeks, petrol fiyatlarındaki düşüş ve Çin’de fabrika üretimi verisi sonrasında gün içinde yüzde 0.9 kadar geriledi. Bankalardaki düşüş yüzde 1.4’ü buldu. Petrol ve doğal gaz şirketleri, OPEC’in kararının ardından Ekim 2011’den bu yana kaydedilen en düşük seviyeyi genişletmeyi sürdürüyor. Maden şirketleri ise grup olarak yüzde 0.9 geriledi.

Stoxx 600’deki bankalar 12 Kasım’dan bu yana en sert düşüşü yaşarken, HSBC Holdings ve BNP Paribas yüzde 1.5’ten fazla geriledi.

Enerji şirketleri ise Ağustos 2011 sonrasındaki en büyük 6 günlük düşüşü kaydetti.

Londra merkezli Markit Economics’in Almanya için hazırladığı Satın Alma Yöneticileri Endeksi, 51.4 seviyesinden 49.5’e geriledi. 50’nin aşağısındaki sayılar daralmaya işaret ediyor. Endeksin 50 seviyesinde gelmesi tahmin ediliyordu. Fransa ve İtalya’da da imalat sanayi gerileme kaydetti. Euro Bölgesi imalat sanayi göstergesi 50.4’ten 50.4’e düştü.

Çin’de imalat sanayi Kasım’da sekiz ayın en düşüğü olan 50.3’e gerilerken, ekonomistlerin tahminleri 50.5 seviyesindeydi.

Bloomberh HT

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir