Avrupa Borsaları – (17.04.2020)

Avrupa hisseleri boğa piyasasına hazırlanıyor-15:50

Avrupa hisse senetleri, büyük ekonomilerin kapanma tedbirlerini yakın bir zamanda gevşeteceğine ilişkin iyimserlik ile Cuma günkü işlemlerde boğa piyasasına girmeye hazırlanıyor.

Koronavirüs pandemisiyle mücadelede medikal açıdan ilerleme kaydedildiğine ilişkin sinyaller de yükselişte etkili oluyor.

Stoxx Europe 600 Endeksi, Orta Avrupa Zaman Dilimi ile 13:00’te yüzde 3.3 yükselerek 18 Mart düşüğünden bu yana yüzde 20 artıda seyretti. Tüm büyük ulusal endeksler yükseldi. Almanya’da DAX Endeksi yüzde 4.1, Fransa’da CAC 40 Endeksi yüzde 4.2, İngiltere’de FTSE 100 Endeksi yüzde 3.4 arttı.

Avrupa hisselerinin ayı piyasasından çıkarak boğa piyasasına girmesi ABD Borsasına kıyasla daha uzun sürdü. S&P 500 Endeksi, Fed’in pandeminin etkilerine karşı adım atmasıyla birlikte boğa piyasasına geçen hafta girmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD ekonomisini yeniden açma planlarını açıkladı. Ayrıca yatırımcılar Gilead Sciences Inc.’in ilaçlarından birinin koronavirüs tedavisinde etkili olduğu yönündeki haberi değerlendiriyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel bu hafta ülkenin normale döndürülmesine ilişkin yavaş adımlar atılacağını açıkladı.

Goldman Sahcs Group Inc. küresel hisse senedi stratejisti Peter Oppebheimer, konuyla ilgili “Enfeksiyonlar yavaşladıkça yatırımcılar, ekonomik gerilemenin sınırlı olacağı yönünde daha fazla cesaret buluyor çünkü kısıtlamaların bir ölçüde gevşetilmesi ihtimalini öne çıkarıyor.” dedi.

Bloomberg HT
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN