Avrupa Borsaları – (12.03.2020)

Avrupa hisselerinde “rekor” düşüş-17:23

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 10 ile tarihinin en sert günlük düşüşünü yaşıyor
Stoxx Europe 600 Endeksi, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) politika toplantısının ardından yüzde 10 ile tarihinin en sert günlük düşüşünü yaşıyor.

ABD’nin Avrupa’dan yapılan seyahatleri bir ay süreyle askıya alması nedeniyle halihazırda geri çekilen yatırımcılar, AMB’nin koronavirüs karşısındaki politika önlemlerini yeterli bulmayarak satışları hızlandırdı.

AMB gösterge faizlerde değişikliğe gitmeyerek parasal genişlemenin ölçeğini ve likidite araçlarını artırdı. Endeksteki 19 sektörün tamamı en az yüzde 9 gerilerken, seyahat ve eğlence sektörleri yaklaşık yüzde 13 ile en fazla düşenler oldu.

AMB mevduat faizi ve ana refinansman faizini değiştirmedi. Banka, 2020’nin sonuna kadar net varlık alım programına 120 milyar euro ekledi. Banka hisselerinde kayıplar yüzde 12’ye ulaştı.

Avrupa borsaları yaklaşık 3.5 yılın en düşük seviyesine indi-11:27

Borsalar % 5 civarında satıcılı seyrediyor. Koronavirüse dair artan endişeler küresel piyasalarda çöküşe neden oldu. Son olarak ABD Başkanı Donald Trump’ın 30 gün için seyahat yasağı koymasının ardından Avrupa Borsaları Haziran 216’dan beri en düşük seviyeye geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi bu sabah % 4.9 düşerek Haziran 2016’dan beri en düşük seviyeye indi. Endeks böylece ayı piyasasını derinleştirdi.

İngiltere’de FTSE 100 Endeksi % 5’e yakın düşerken, Almanya’da DAX % 5.3, Fransa’da CAC 40 Endeksi % 4.5, İtalya’da FTSE MIB % 2.6, İspanya’da IBEX 35 Endeksi % 5.2 oranında geriledi.

Günün devamında Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı izlenecek. Bankanın mevduat faizlerini düşürmesi bekleniyor. Başkan Lagarde bankanın gerekirse tüm araçları kullanacağını belirtmiş ancak hükümetlerin de önlemler alması gerektiğine dikkat çekmişti.

Bloomberg HT
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin