İstanbul niye Finans Merkezi olamaz?

Atilla Yeşilada – 16.08.2016

Hayatta en büyük hata kendinizi kurnaz, başkalarını aptal sanmaktır.

Üstadımız Mahfi Eğilmez’in “Kendime Yazılar” başlıklı blog sitesine bayılıyorum. Ne kadar mütevazi ve efendice. Ayrıca bir bilgi hazinesi. Bu makaleyi de Kendime Yazı olarak şekillendirdim. 25 yıllık yazarlık kariyerimde sadece 3 konuda her yıl düzenli olarak yazmayı adet edindim-edinmiştim.

İlk 15 yılda—Özelleştirme niye gereklidir, gecikmesi bizi niye fakirleştirir.

26 yılda aralıklı olarak: İnsanlığın geleceğini garanti altına almanın tek yolu Mars’ta koloni kurmak—yakında bir tane daha yazacağım, bekleyin.

Son 6 yılda düzenli olarak: İstanbul’dan herşey olur da, Finans Merkezi ol-maz!!!

Bu sabah yine gazeteleri karıştırıyorum (lafın gelişi, elime gazete almayalı 10 yıl oldu, Internet’te browse ediyorum), yine iddialı başlıklar:

“Turan, gelecek hafta İstanbul Finans Merkezi’nde (İFM) 3 önemli kamu kurumdan ikisinin binalarının temel atma törenini gerçekleştireceklerini ifade ederken proje büyüklüğü 3 milyar lirayı geçecek olan bu yapıların Sermaye Piyasası Kurumu (SPK) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) ait olacağını ifade etti”.
Hayda Bre Yiğidim, çal dombrayı coşsun ahali, gelsin paracıklar, finans kurumları. Türkiye demokrasi vahası, enerji geçiş noktası, Orta Doğu’da oyun kurucu, İslam’ın Parlayan Yıldız’ı ardından bir de bölgesel Finans Merkezi olsun.

Devamı için TIKLAYINIZ!