Amerikalılar salak mı kötü niyetli mi?

Atilla Yeşilada – 23.08.2016

Şahsi kanaatimi söyleyeyim, gelir adaletsizliğinden bunalıp kurtuluşu Trump gibi bir emlak köpekbalığında gören bir millet, evet salaktır.

Artık depomda benzin bitiyor, bu fani vücudum ve ebedi ruhum tatil ihtiyacı ile yanıyor. Yazacak bir şeyimin kalmadığını hissediyorum. Eğer böyle bir gündemde yazacak bir şeyimin kalmadığını hissediyorsam, muhakkak pilleri şarj etmeye ihtiyacım var demektir. Ben o sıradan deniz-kum-açık büfe tatillerini sevmem. Tatilimin eğitici olmasını isterim. Bu kez Borneo’ya gideceğiz. Orda bir kuş türü var, adını unuttum şimdi. Sadece kahve çalısının meyveleri ile beslenip, sonra çekirdeklerini kakasında yapıyor. Bu çekirdeklerden dünyanın en lezzetli kahvesi üretiliyor. Borneo’nun balta girmemiş ormanlarında o kuşu avlayıp önce mangal yapacağım, sonra da üstüne bir fincan köpüklü Türk kahvesi içeceğim.

Tatilden önce kafama takılan bir kaç acil soruya cevap vermek istedim. Birincisi biz niye hep bu Üst-Akıl’a mağlup oluyoruz? Skor Rio Olimpiyatları’ndan beter oldu ya, sırtımız minderden kalkmadı. Afferdersiniz, def-i hacet eylemeye kalksak, karşımıza Üst Akıl çıkıp bizi kabız ediyor. Nedir bu işin sırrı, biz hepimiz Alt-Akıl grubuna mı mensubuz? Neandarthal gibi Homo Sapiens bizi haritadan silecek mi? Yoksa Üst-Akıl’la mücadele ederken Sivri Akıl ve Akıl-Dışı gibi yanlış müttefiklerle işbirliği yaptığımız için mi hezimete doyamıyoruz? Belki Ortak Akıl ve Akl-ı Selim’i yanımıza alsak daha iyi sonuçlar elde edeceğiz. Ya da, “Yahu sen Üst Akıl’sın, belki de bizden daha iyi biliyorsun, bir de senin dediğini yapalım bakalım” desek.

Devamı için TIKLAYINIZ!