Ata Yatırım’dan 2017 3. Çeyrek Kâr Tahminleri

Ata Yatırım, piyasaların nabzını tuttuğu strateji raporunda, 2017 yılını kârların güçlü büyüdüğü bir sene olarak değerlendirdi ve “En Beğenilen Hisseler” listesi ile yatırımcılara ışık tuttu.

Türkiye’nin köklü finans kuruluşlarından Ata Yatırım, piyasaları değerlendirdiği son raporunda olumlu gelişmelere dikkat çekti. 2017 yılını kârların güçlü büyüdüğü bir sene olarak değerlendiren kurum, üçüncü çeyrek kar tahminlerini yayınladı. Rapora göre sanayi şirketleri için 2017 yılında yüzde 109 net kar büyümesi beklenirken, bankalar için öngörülen net kar artışı yüzde 27 olarak belirlendi.

Garanti: Yeni CEO ile birlikte ana bankacılık gelirlerinde ve risk yönetiminde yaşanan iyileşmenin ve sermaye kârlılığının daha yüksek ve sürdürülebilir bir görünüm alması bekleniyor.

Tüpraş: Global benzerlerine göre yüksek iskontosu, yüksek ürün makası dolayısıyla 2017 yılında yaratacağı yüksek FAVÖK büyümesi ve yüksek temettü verimi beklentisi, şirket için ana katalizörleri oluşturuyor.

Petkim: Yüksek seyreden ethilen-nafta makası sebebiyle kârlılığında kayda değer yapısal iyileşme öngörülen Petkim’in, 2018 yılında rafineri yatırımının tamamlanması ile birlikte ton başına maliyetlerinde 2019 itibariyle düşüş bekleniyor.

Pegasus: Şirketin yolcu büyümesi odaklı ana stratejisinin, daha yüksek fiyatlar ve ve artan yolcu ortamında daha iyi çalışacağı beklentisiyle 2Y17’de maliyet azaltma önlemlerinin daha etkili olması öngörülüyor. 2017 ve 2018 yıllarında şirketin sırasıyla %11.2 ve %16.8 FAVÖK marjı kaydetmesi bekleniyor.

Bim: 2018T F/K çarpanı 24.6x ile 5 yıllık ortalamasının %6 altında işlem gören şirketin büyüme potansiyeli ve sağlıklı finansal görünümünün daha yüksek çarpanları hak ettiğini düşünülüyor.

Erdemir: Yassı çelik sektöründe güçlü finansal yapıya ve kârlılığa sahip olan Erdemir, kapasitesini %100’e yakın kullanması ile dikkatleri çekiyor. 5.4x 17T FD/FAVÖK çarpanı ve 8.1x F/K çarpanı, global benzerlerine göre sırasıyla %20 ve %43 iskonto ifade ediyor.

Ülker:  2017T F/K çarpanı 18.4x ile global benzerlerine göre %21 iskonto ile işlem gören şirketin 2017 yılında yurtiçi ve yurtdışı operasyonların katkısı ile birlikte %58 net kar büyümesi elde etmesi bekleniyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN