Asya Borsalarında Bugün – (29.12.2014)

Japonya hisseleri, Tokyo’da bir kişinin Ebola virüsü şüphesiyle test edildiği haberlerinin ardından sabah seansındaki kazançları tersine çevirerek düşüş kaydediyor.

Petrol ve kömür üreticileri ve inşaat şirketleri, Topix’te bulunan 33 sanayi grubundaki düşüşlere öncülük etti. Toyota Motor Corp., yenin dolar karşısında toparlanmasının ardından yüzde 0.4 değer kaybetti. Deneysel Ebola tedavisinde kullanılan Avigan ilacını üreten Fujifilm Holdings Corp., yüzde 0.4 yükseldi. Deniz ürünleri Nippon Suisan Kaisha Ltd., balıkçılık hisselerinin en büyük yükselişi göstermesinin ardından yüzde 3.2 artış kaydetti.

Topix endeksi, sabah saatlerinden yüzde 0.4 yükselmesinin ardından yüzde 0.2 gerileyerek Tokyo’da 1,424.67 puandan kapanış yaptı. Endekste işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 18 aşağısında seyretti. Nikkei 225 Stock Average yüzde 0.5 düşüş ile 17,729.84 puana geldi. Yen dolar karşısında yüzde 0.2 değer kaybetmesinin ardından 120.31 yenden yatay seyretti.

Hong Kong’da bulunan Parry International Trading Ltd. yöneticisi Gavin Parry, “Japonya’da bir kişinin Ebola virüsü kapmış olabileceğine ilişkin haberler, hisse senetlerindeki düşüşleri tetikledi. Endeksteki gerilemenin aşırı ve refleks bir tepki olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Japonya Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre 30 yaşında bir erkek, ateşinin 38 derecenin üzerine çıkmasının ardından Ebola virüsü kapmış olabileceği şüphesi ile test ediliyor. Söz konusu kişinin Sierra Leone’de bu ay bir defin işlemine katılan ve ceset torbasına temas ettiği belirtildi.

Bloomberg HT

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir