Asya Borsalarında Bugün – (26.12.2014)

Japonya hisseleri yatırımcıların enflasyon, sanayi üretimi ve perakende satışlar verilerini değerlendirmeleri ile dalgalı bir seyir izliyor. Topix endeksi haftalık yükselişe ilerliyor.

Piyasa değeri bakımından Japonya’nın en büyük ikinci bankası olan Sumitomo Mitsui Financial Group Inc., Citigroup Inc.’in Japonya bireysel bankacılık işletmesini satın alma karar aldığını açıklamasının ardından yüzde 0.5 prim yaptı. Mutfak aletleri üreticisi Zojirushi Corp., karında yüzde 31’lik bir düşüş olacağı tahmininde bulunması ile yüzde 6.5 değer kaybına uğradı. Otomobil lastiği üreticisi Bridgestone Corp. yüzde 0.8 geriledi.

Topix endeksi, yüzde 0.1 kadar gerilemesinin ardından yüzde 0.1 yükselerek Tokyo saati ile 12:43’te 1,423.26 puan oldu. İşlem hacmi 30 günlük gün içi ortalamanın yüzde 35 altında seyrediyor. Endeks, bu hafta yüzde 1 artış kaydetmeye hazırlanıyor. Nikkei 225 Stock Average yüzde 0.1 gerileyerek 17,785.11 puana indi. Yen dolar karşısında yüzde 0.1 zayıflayarak 120.20 seviyesinden işlem gördü.

Japonya’da enflasyon Kasım ayında düşüşü 4. aya taşıyarak yavaşladı. Ülkede sanayi üretimi ve perakende satışlar beklenmedik şekilde gerileyerek Başbakan Shinzo Abe’nin resesyondan çıkarmaya çalıştığı ekonomideki zayıflığın derinleştiğine işaret etti.

Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre üretim Kasım ayında bir ay önceye göre yüzde 0.6 gerileme gösterdi. Bloomberg News anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı üretimin yüzde 0.8 artış kaydedeceği yönündeydi. Perakende satışlar yüzde 0.3 düşerken, taze gıda hariç tüketici fiyatları bir yıl önceye göre yüzde 2.7 yükseldi. Reel ücret, 2009’dan bu yana en sert düşüşü gösterdi.

Çin hisseleri, para piyasası oranlarının düşmesi ve hükümetin ekonomiyi desteklemek için ek önlemler alacağı spekülasyonlarının artmasının ardından yükselişi ikinci güne taşıdı. Hisse senetlerindeki ralli gösterge endeksin haftalık kaybı silmesini sağladı.

Finans şirketleri yükselişlere öncülük etti. Bank of Communications Co. and China Life Insurance Co. yüzde 3’ten fazla prim yaptı. Çin’in en büyük aracılık şirketleri Citic Securities Co. ve Haitong Securities Co. en az yüzde 6.3 değer kazandı. Sany Heavy Industry Co., hükümetin makine ihracatlarını artırma taahhüdü vermesini,n ardından Ocak 2009’dan bu yana en büyük iki günlük ralliyi gerçekleştirdi.

Şanghay Bileşik Endeksi, dün yüzde 3.4 artış göstermesinin ardından yüzde 1.8 yükselerek yerel saat ile 13:12’de 3,128.50 puana geldi. Çin, konu ile ilgili bilgi sahibi kişilerin ifadelerine göre, bankaların bazı mevduatlar için ayırması gereken zorunlu karşılığı geçici olarak kaldırmayı planlıyor. Dünyanın ikinci en büyük ekonomisi olan Çin’in söz konusu girişimi, ülke ekonomisindeki yavaşlama ile birlikte kredileri destekleme çabalarına işaret ediyor.

Şanghay endeksi, faiz oranlarındaki indirimin ardından merkez bankasının ekonomiyi desteklemek için para politikasını genişleteceği spekülasyonları ile bu yıl yüzde 48 yükseliş sağladı. Bloomberg’in derlediği verilere göre endeks 12 aylık tahmini gelirlerin 11.6 katı işlem görerek 3 yılın en yüksek seviyesine yaklaştı. CSI 300 Endeksi bugün yüzde 2 yükseldi. Hong Kong hisse senedi piyasası dün Noel tatili dolayısıyla kapalıydı ve bugün de kapalı olacak.

Bloomberg HT

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir