Asya Borsalarında Bugün – (15.12.2014)

Asya hisseleri, düşen petrol fiyatlarının küresel ekonomik büyüme görünümünün zayıflığına işaret etmesi ile ABD piyasalarının 3 yılın en büyük düşüşünü kaydetmesinin ardından geriliyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 0.6 düşerek Tokyo saati ile 09:01’de 136.90 puana geldi ve bir buçuk ayın en düşük seviyesine yöneldi. Standard & Poor’s 500 endeks vadelileri, materyal hisselerinin düşüşlere öncülük etmesi ile 12 Aralık’ta yüzde 1.6 geriledi. Dow Jones Industrial Average geçtğimiz hafta yüzde 3.8 düşüş ile Kasım 2011’den bu yana en büyük haftalık kaybı kaydetti.

Topix endeksi 1 ayın en düşüğüne yöneldi

Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin seçimleri kazanması Japonya hisselerindeki düşüşü sonlandıramadı. Topix endeksi, ABD hisselerinin petroldeki düşüş ile gerilemesinin ardından 1 ayın en düşük seviyesine yöneldi.

Topix endeksi, geçtiğimiz hafta yüzde 3.2 gerilemesinin ardından yüzde 0.9 düşerek Tokyo saati ile 12:44’te 1,386.82 puan oldu. Endeks 17 Kasım’dan bu yana en düşük kapanışı gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Nikkei 225 Stock Average, yüzde 0.1 düşüş ile 17,193.63 puanda.

Tokyo’daki Okasan Securities Co. baş hisse senedi stratejisti Shoji Hirakawa, “Petroldeki düşüş büyüme, kredi riski endişelerini artırdı ve piyasalar bunu görmezden gelemez. Abe’nin hükümeti uzun bir süre gücü elinde tutacak ki bu durum Abenomics için olumlu. Ancak Abe’nin dikkatleri ulusal güvenliğe çekeceği yönünde endişelere bulunuyor” dedi.

Çin hisseleri ‘ilk halka arzlar’ ile düşüşte

Çin hisseleri, yaklaşan yeni hisse senedi satışlarının para piyasası oranlarını yükseltmesi ve ekonomik büyümenin yavaşlayacağı endişesinin artması ile finans ve emtia hisseleri öncülüğünde geriliyor.

China Construction Bank Corp., yüzde 3.7 geriledi. China Vanke Co. ve Poly Real Estate Co., yüzde3’ten fazla düşüş gösterdi. PetroChina Co. ve Jiangxi Copper Co. ise en az yüzde 1.3 değer kaybetti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.9 gerileyerek yerel saat ile 13:07’de 3,912.05 puana indi. Endeks, geçtiğimiz ay sağladığı ralliyi yüzde 18’e düşürdü.

Bloomberg HT

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir