Asya Borsalarında Bugün – (14.01.2015)

Asya hisselerinin çoğu, yenin dolar karşısında yükselişi 4. güne taşıması ile geriliyor. Emtia fiyatları düşüş kaydediyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 0.1 yükselerek Tokyo saati ile 09:53’te 137.94 puana geldi. Dolar cinsinden olan endekste yükselen her 3 hisse senedi için yaklaşık 5 hisse senedi değer kaybetti. Yen dolar karşısında yüzde 0.3 yükseliş ile 117.61 yene geldi ve 9 Ocak’tan bu yana kazancı yaklaşık yüzde 1.7’ye taşıdı. Bakır 2009’dan bu yana en düşük seviyeye gerilerken, petrol yüzde 1.8 gerileyerek 46.59 dolardan işlem gördü.

Melbourne’deki IG Ltd. piyasa stratejisti Evan Lucas, “2015 yılı piyasaları pek çok risk ve belirsizlik ve oldukça yüksek seviyede korku ile karşıladı” dedi.

Japonya hisseleri ‘yükselen yen’ ile değer kaybediyor

Japonya hisseleri, yenin dolar karşısında 4 haftanın en yüksek seviyesinden işlem görmesi ile düşüşü 2. güne taşıyor. Yendeki yükselişte, emtia fiyatlarındaki devam eden düşüşün küresel risk duyarlılığını azaltması etkili oldu.

Topix Demirdışı Metaller Endeksi, bakırın 6 yılın en sert düşüşünü kaydetmesi ile yüzde 4.1 geriledi. Sumitomo Metal Mining Co. yüzde 8.1 değer kaybederken, Mitsui Mining & Smelting Co. yüzde 5.1 geriledi. Gelirlerinin yaklaşık 4’te üçünden fazlasını yurtdışından elde eden Toyota Motor Corp., yenin yükselişi 4. güne taşıması ile yüzde 1.6 düşüş gösterdi. Yendeki yükseliş ihracat gelirleri görünümünü olumsuz etkiledi. Bic Camera Inc., beklentilerin üzerinde kar açıklamasının ardından yüzde 0.7 prim yaptı.

Topix endeksi yüzde 1.2 gerileyerek Tokyo’da 1,357.98 puandan kapanış yaptı. Endeksi bakırın düşmesinin ardından sabah seanslarındaki kayıpları hızlandırdı. Nikkei 225 Stock Average yüzde 1.7 düşüş ile 16,795.96 puana geldi.

Çin hisseleri geriliyor

Çin hisseleri, küresel metal ve petrol fiyatlarındaki düşüşler ile birlikte emtia üreticilerinin gerilemesinin ardından değer kaybediyor. Gösterge endeks bu yılın en düşük seviyesinindi.

Tongling Nonferrous Metals Group Co. ve Yunnan Copper Industry Co. yüzde 4’ten fazla geriledi. Materyal hisseleri yüzde 2.7 düşüş gösterdi. Bakır 5 buçuk yılın en zayıf seviyesine geriledi. Petrol New York’ta yüzde 1.4 geriledi. PetroChina Co. yüzde 2.9 değer kaybetti.

Şanghay Bileşik Endeksi, yüzde 0.8 düşerek yerel saat ile 14:29’da 3,210.18 puana geldi. Endekste işlem hacmi, 30 günlük ortalamanın yüzde 51 aşağısında seyrediyor.

Bloomberg HT

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir