Asya Borsalarında Bugün – (13.01.2015)

Asya hisseleri, petrolün 5 buçuk yılın en düşüğüne gerilemesinin enerji şirketlerine olumsuz yansıması ile birlikte değer kaybediyor. Güçlene yen ve ABD hisselerindeki düşüş Japonya hisselerini aşağı çekiyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 0.4 düşerek Tokyo saati ile 09:01’de 137.32 puana geldi. Yen dolar karşısında, dün yüzde 0.1 artış göstermesinin ardından yüzde 0.1 yükselerek 118.26 yene geldi. Standard & Poor’s 500 Endeksi dün yüzde 0.8 geriledi.

CMC Markets baş piyasa stratejisti Michael McCarthy, “Petrol fiyatlarındaki düşüşün sürmesi hisse senetleri üzerindeki baskıyı artırıyor. Güvenli varlıklara talebin artmasını bekliyoruz” dedi.

Japonya hisseleri “enerji şirketleri” ile geriliyor

Japonya hisseleri, ABD hisselerinin petroldeki gerilemeyi takiben değer kaybetmesinin ardından enerji üreticileri öncülüğünde düşüş gösteriyor. Topix endeksi, yenin kazançları tersine çevirmesi ile günün ilerlen saatlerinde kayıpları azalttı.

Japonya’nın piyasa değeri bakımından en büyük enerji üreticisi olan Inpex Corp., yüzde 2.6 geriledi. Satışlarının yaklaşık yüzde 70’ini yurtdışından elde eden Toyota Motor Corp., yüzde 1.2 düşüş ile Topix’deki en büyük gerilemeyi kaydetti. Süper market işletmecisi Aeon Co. operasyon karının beklentilerin altında kalmasının ardından yüzde 5.6 değer kaybı ile Nikkei 225 Stock Average’daki en sert düşüşü gösterdi.

Topix yüzde 0.4 gerileyerek Tokyo’da 1,374.69 puandan kapanış yaptı. Endekste yükselen her iki hisse senedi için beşten fazla hisse geriledi. Endeks, yenin kazançları tersine çevirmesi ile yüzde 1.9’luk kayıpları azalttı. Nikkei 225 yüzde 0.6 düşüş ile 17,087.71 puana geldi.

Bloomberg HT

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir