Asya Borsalarında Bugün – (09.04.2013)

Çin’in enflasyonun beklentinin altında yavaşlamasının emtia üreticilerini desteklemesiyle Asya borsaları yükseldi. Japon Nikkei 225 Endeksi, Japonya Merkez Bankası’nın teşviklerinin kazançları destekleyeceği spekülasyonu üzerine 4.5 yılın zirvesine tırmandı.

Dünyanın en büyük maden şirketi BHP Billiton Ltd., metal fiyatlarının yükselmesiyle 3. gününde de değerlendi. Satışlarının yüzde 80’ini Japonya dışında gerçekleştiren fotoğraf makinası üreticisi Canon Inc. yüzde 1.9 yükseldi. Sundance Resources Ltd., Sichuan Hanlong Group’un Avustralyalı demir üreticisinin geri kalanını almak için 1.14 milyar Avustralya dolar fonlama bulamamasının ardından Çinli şirket ile anlaşmasına son vermesi üzerine yüzde 48 düştü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 kazançla 134.40 puana çıktı ve 2. gününü de artıda tamamladı. Endekste değer kaybeden her 3 hisseye karşılık 4 hisse değer kazandı. Asya Pasifik Endeksi, Japon hisselerinin, daha fazla teşvik beklentisiyle yükselmesi ve ABD ekonomisinden gelen toparlanma sinyallerinin desteğiyle 5 aydır artış kaydediyor.

Hisselerdeki risk iştahının devam ettiğini belirten Prişncipal Global Investors’ın Hong Kong’taki fon yöneticisi Binay Chandgothia, artan şekilde Japonya’ya para koymanın güvenli olduğunu söyledi ve Çin konusunda da ciddi bir sıkılaştırma olmayacağını öngörerek endişeli olmadığını dile getirdi.

Japon Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.1 yükselerek 2 Nisan’dan bu yana kaydettiği kazançları yüzde 10’a genişletti. Avustralya’nın S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 1.1 ve Singapur’un Straits Times Endeksi yzüde 0.6 yükseldi. Diğer tarafta Tayvan’ın Taiex Endeksi yüzde 0.4, Yeni Zelanda’nın NZX Endeksi ise yüzde 0.1 düştü.

Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir