Asya Borsalarında Bugün – (09.03.2015)

Asya hisseleri, beklentileri aşan ABD istihdam verisinin Fed’in faiz artmada daha hızlı olacağı spekülasyonlarını desteklemesi ile geriliyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 0.3 gerileyerek Tokyo saati ile 09:01’de 144.98 puana geldi. Endeksteki 10 sanayi grubunun tümü düşüş gösterdi. ABD Çalışma Bakanlığı’nın Cuma günü Washington’da açıkladığı verilere göre Amerikalı işverenler geçtiğimiz ay 295,000 istihdam sağladı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı 235,000 artış görüleceği yönündeydi. ABD’de işsizlik, 7 yıla yakın bir sürenin en düşük seviyesine geriledi. Standard & Poor’s 500 Endeksi yüzde 1.4 düşüş ile Ocak ayından bu yana en büyük gerilemeyi kaydetti.

Sydney’deki Macquarie Group Ltd. Richard Gibbs, “İstihdam verisi hisse senedi piyasalarında zayıflık bakımından etkili olacaktır. Faiz oranlarında normalleşmeye yönelik beklentiler tekrar öne çekildi. Bu hafta pek çok şey, ABD’de Fed yetkililerinin ne söyleyip ne söylemediğini bağlı olacak” dedi.

Japonya’da Topix endeksi yüzde 0.7 geriledi. Düşüşte revize edilen dördüncü çeyrek gayri safi yurtiçi hasılasının beklentilerin altında bir yükseliş göstermesi etkili oldu.

Bloomberg HT

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir