Asya Borsalarında Bugün – (09.01.2015)

Asya hisseleri, Standard & Poor’s 500 Endeksi’nin 2015 kayıplarını silmesi ardından yükselişi ikinci güne taşıyor. Bölgesel gösterge endeks, haftalık kaybı azaltıyor. Materyal hisseleri yükselişlere öncülük etti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 0.5 yükselerek Tokyo saati ile 09:05’te 137.07 puana geldi ve yüzde 0.7’lik bir haftalık düşüşe hazırlanıyor. BHP Billiton Ltd. Sydney’de yüzde 2 prim yaptı. Petrolün düşüşü 2015’te genişletmesi, geçtiğimiz 6 günde küresel hisse senetlerinden yaklaşık 1.7 trilyon doların çekilmesine yardımcı oldu. Hisse senetleri, Euro Bölgesi tüketici fiyatlarındaki düşüşün AMB’nin teşvik çabalarını artıracağı spekülasyonlarını alevlendirmesi ve Fed’in Aralık ayı toplantı tutanaklarında faiz yaklaşımında değişiklik olmadığı sinyali vermesi ile toparlandı.

Sydney’deki Rivkin Securities stratejistlerinden Tim Radford, “Volatilitenin yükseldiğini görme ihtimalimiz olsa da ralli parasal genişlemenin bir süre daha süreceği beklentileri ile sürdürülebilir görünüyor. Fed, düşük enflasyon ve özellikle zayıf petrol fiyatları dikkate alındığında faiz oranlarını artırmada ertelemeye gitmeyi değerlendirebilir. Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) büyük ölçekli parasal genişlemeye gitmesi halinde hisse senetleri destek bulacaktır” dedi.

Japonya hisseleri ‘teşvik görünümü’ ile dalgalanıyor

Japonya hisseleri, yatırımcıların merkez bankasının büyümeyi desteklemeyi sürdürmesi ile ilgili değerlendirmeler yapması ve ABD’de açıklanacak istihdam verisini beklemeleri ile dalgalı bir seyir izliyor.

Elektronik parça üreticisi Rohm Co., Credit Suisse Group AG’nin hisse senedi notunu yükselmesinin ardından yüzde 4 ralli yaptı. Hava yolları, petrolün yükselişi 3. güne taşıması ile Topix’te bulunan 33 sanayi grubu arasındaki en büyük düşüşü kaydetti. Mazda Motor Corp., JPMorgan Chase & Co.’nun hisse senedi notunu düşürmesinin ardından yüzde 4.7 değer kaybetti.

Topix endeksi, yüzde 0.1 düşerek Tokyo saati ile 14:11’de 1,376.66 puana geldi ve yüzde 0.7 kadar önceki yükselişi tersine çevirdi. Endeks, bu hafta yüzde 2.2 gerileme kaydetmeye hazırlanıyor. Yen dolar karşısında, geçtiğimiz iki haftada zayıflamasının ardından yüzde 0.4 yükselerek 119.19 yenden işlem gördü. Euro dolar karşısında, 9 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Çin hisseleri bir haftanın en büyük yükselişini kaydetti

Hong Kong’da işlem gören Çin hisseleri, üretici fiyatlarındaki sert düşüşün hükümetin büyümeyi desteklemek için para politikasını genişleteceği beklentilerini yükseltmesi ile 1 haftanın en büyük yükselişini kaydetti.

Great Wall Motor Co. ve China Life Insurance Co. Hong Kond’da yüzde 3’ten fazla yükseliş gösterdi. China Communications Construction Co. ve China Railway Group Ltd., Şanghay’da yüzde en az yüzde 5.8 prim yaptı. China Shenhua Energy Co. ve Yanzhou Coal Mining Co. yüzde 3’ten fazla gerileyerek enerji üreticilerinde düşüşlere öncülük etti. Üretici fiyatları endeksi geçtiğimiz ay yüzde 2.2 geriledi. Beklentiler yüzde 3.1’lik bir düşüş olacağı yönündeydi.

Hong Kong’da Hang Seng China Enterprises Index, yüzde 1.7 yükselerek 12,221.68 puana geldi. Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.3 artış ile 3,301.63 puan oldu.

Bloomberg HT

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir