Asya Borsalarında Bugün – (06.03.2015)

Japonya hisseleri, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) varlık alımlarına başlayacağını taahhüt etmesinin ardından ve ABD tarım dışı istihdam verisinin açıklanması öncesinde yükseliş gösteriyor.

Sekisui House Ltd., 20 milyar yen tutarında (183 milyon dolar) hisse geri alımı yapacağını açıklamasının ardından yüzde 3 prim yaptı. Sumitomo Dainippon Pharma Co., Nomura Holdings Inc.’in hisse senedi tavsiyesini yükseltmesinin ardından yüzde 12 değerlendi. FamilyMart Co. yüzde 2.2 geriledi. Uny yüzde 8.7 artış kaydetti.

Topix endeksi yüzde 1 yükselerek Tokyo saati ile 12:45’te 1,539.44 puana geldi ve 7. haftalık artışı kaydetmeye hazırlanıyor. İşlem hacmi 30 günlük gün içi ortalamanın yüzde 8 altında seyrediyor. Nikkei 225 Stock Average yüzde 1.1 artış göstererek 18,964.64 puan oldu ve haftalık yüzde 0.9’luk bir yükselişe ilerliyor.

AMB Başkanı Draghi, AMB’nin Yönetim Konseyi’nin, aylık 60 milyar euro (66 milyar dolar) tutarında varlık alımlarını gelecek hafta başlatacağı taahüdünde bulunduğunu belirtti. Draghi ayrıca, AMB’yi yüzde 2’nin hemen altındaki enflasyon hedefine ulaştıracak enflasyon görünümü ile birlikte daha yüksek ekonomik büyümeyi gösteren tahminleri de açıkladı.

Hong Kong’daki Haitong International Securities Group yöneticilerinden Andrew Sullivan, “Yatırımcılar Avrupa’daki parasal genişleme ve büyüme hedefi artırımı ile ilgili pozitif” dedi.

Çin’in gösterge hisse senedi endeksi, gelecek hafta yapılacak yeni hisse senedi arzlarının fonları var olan hisselerden uzaklaştıracağı endişesi ile bir ayın ilk haftalık düşüşünü kaydetmeye hazırlanıyor.

Tüketici ve sağlık hizmetleri hisseleri, en az yüzde 1.7 geriledi. Elektrikli araba üreticisi BYD Co. yüzde 3.8 değer kaybetti. Xizang Haisco Pharmaceutical Group Co. yüzde 3.8 düşüş gösterdi. Küçük ölçekli şirketlerin bulunduğu ChiNext endeksi yüzde 3.1 gerileme kaydetti. Aluminum Corp. of China Ltd. yüzde 10 değer kazandı.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.1 gerileyerek yerel saat ile 13:16’da 3,245.64 puan oldu ve bu haftaki kaybı yüzde 1.9’a taşıdı. Çin, Başbakan Li Keqiang’ın artan ekonomik dalgalanmalara işaret etmesi ile birlikte 2015 yılı için büyüme hedefini yüzde 7 civarına düşürdü.

Shenwan Hongyuan Group Co. traderlarından Yen Chiu, “İlk halka arz etkisinin geçici olmasına rağmen piyasa kısa vadede baskı altına girecek. Ekonomik görünümdeki karamsar tabloya bakıldığında ek teşvik gelebilir” dedi.

Bloomberg HT

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir