Asya Borsalarında Bugün – (05.01.2015)

Japonya hisseleri, enerji üreticilerinin gerilemesi ve hava yolu şirketlerinin petroldeki düşüş ile kazançlara öncülük etmesi ile gün içinde dalgalı bir seyir izlemesinin ardından düşük seviyeden kapanış yaptı.

Mitsubishi UFJ Financial Group Inc., yüzde 1.5 gerileyerek Topix endeksindeki en büyük düşüşü kaydetti. Petrol üreticisi Inpex Corp., petrol vadelilerin kayıpları genişletmesi ile yüzde 2 değer kaybetti. Skymark Airlines Inc., gelecek ay olağanüstü bir yatırımcı toplantısı gerçekleştireceği açıklamasının ardından yüzde 17 yükseldi. Fujifilm Holdings Corp. yüzde 1.8 artış gösterdi.

Topix endeksi, merkez bankasının ETF alımı yapabileceği spekülasyonu ile işlem arasının ardından toparlandı. Endeks, yüzde 1.4’lük düşüşten veya yüzde 0.2’lik yükselişe dalgalanmasının ardından yüzde 0.5 gerileyerek Tokyo’da 1,401.09 puan ile günü tamamladı. Endeks geçtiğimiz yıl yüzde 8.1 yükseldi. Nikkei 225 Stock Average yüzde 0.2 düşüş ile 17,408.71 puana geldi.

Tokyo’da bulunan Matsui Securities Co. kıdemli piyasa analistlerinden Tomoichiro Kubota, “Japonya Merkez Bankası 16 Aralık’tan bu yana ETF alımı yapmadı. Dolayısıyla bu yıla alım ile başlarlarsa piyasa yükselebilir” dedi.

Çin hisseleri, 2015’in ilk işlem gününde yükselerek geçtiğimiz sene dünyanın en iyi performans gösteren hisse senedi piyasasındaki kazançları genişletiyor. Nakliye şirketleri ve inşaat şirketleri ralli gerçekleştiriyor.

Daqin Railway Co. ve Guangshen Railway Co., en az yüzde 4.9 prim yaptı. China Vanke Co. ve Poly Real Estate Group Co. yüzde 9’dan fazla artış ile inşaat şirketlerindeki yükselişlere öncülük etti. Air China Ltd. ve China Eastern Airlines Corp., petrol fiyatlarının 5 yılın en düşüğüne gerilemesinin ardından nakliye şirketlerindeki yükselişleri hızlandırdı.

West China Securities Co. analistlerinden Wie Wei, “Boğa piyasası, fonların büyük inşaat ve nakliye şirketlerine yönelmesi ile genişliyor. Likidite hala iyi durumda” dedi.

Şanghay Bileşik Endeksi, yüzde 1.5 yükselerek yerel saat ile 09:50’de 3,281.52 puan oldu ve 5 Ocak 2010’dan bu yana en yüksek kapanışa ilerliyor. CSI 300 Endeksi yüzde 1.5 artış kaydetti. Hong Kong’da Hang Seng China Enterprises Endeksi, 2 Ocak’ta yüzde 2.2 ralli yapmasının ardından yüzde 0.3 geriledi. Hang Seng Endeksi yüzde 0.4 düşüş gösterdi.

Bloomberg HT

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir