Asya Borsalarında Bugün – (03.12.2014)

Asya hisseleri, Japonya’da Topix endeksinin zayıflayan yen ile birlikte ralli yapması, yatırımcıların petrol fiyatlarındaki düşüşün küresel ekonomik görünüm üzerindeki etkilerini değerlendirmeleriyle ve ABD hisselerinin artış göstermesini takiben yükselişi 2. güne taşıyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 0.2 artış kaydederek Tokyo saati ile 09:01’de 140.25 puana geldi. Endekste gerileyen her hisse senedi için iki hisse senedi geriledi. Topix, yenin dünkü yüzde 0.7’lik kaybı koruması ile birlikte yüzde 0.4 yükseldi. ABD hisseleri, inşaat harcamalarının Ekim ayında beklentilerin üzerinde artış göstermesi ve doların yükseliş göstermesi ile ralli yaptı.

AMP Capital Investors Ltd. yatırım stratejisleri müdürü Shane Oliver, “ABD, Avrupa ve Japonay gibi gelişmiş ekonomilerin çoğu, düşük petrol fiyatlarında fayda sağlıyor. Tüketici ve sanayi şirketleri, maliyetlerin düşüş göstermesinden destek buluyor. ABD’de büyümenin devam etmesinden dolayı güven artış gösterdi” diye konuştu.

Güney Kore’de Kospi endeksi yatay seyretti. Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi, yüzde 0.7 yükseldi. Yeni Zelanda’da NXZ 50 Endeksi yüzde 0.3 artış gösterdi.

Bloomberg HT

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir