Asya Borsaları – (20.09.2022)

Fed öncesi gelişen Asya borsalarında satışlar sürüyor

Asya borsalarından yabancı çıkışı 4. haftada da devam ediyor. Fed’in bu hafta ‘jumbo faiz artışı’ yapacağı beklentisiyle küresel fonların Asya borsalarından çıkışı hızlanabilir.

Küresel fonların başlayan Asya hisse senedi piyasalarından çıkışı Fed’den güçlü faiz artış beklentisiyle bu hafta da devam edebilir.

Bloomberg’in verilerine göre yabancı yatırımcılar 16 Eylül’de sona eren haftada Çin hariç gelişmekte olan Asya Borsalarından 858 milyon dolarlık satış yaptı. Böylece çıkışlar 4. haftada da devam etti. Bu, Temmuz’dan beri en uzun süreli çıkış oldu.

Asya paralarının dolar karşısında tarihi düşük seviyelere inmesi ve bu durumun hisse senetleri için görünümü kötüleştirmesi satışları tetikledi.

BNP Paribas Asya Pasifik Hisse Senedi Birimi’nden Manishi Raychaudhuri paylaştığı bir notta “Resesyon riskleri ve gelişmiş ekonomilerdeki parasal sıkılaşma Asya’da kârlılık beklentilerini düşürüyor ve gelişen ülke piyasalarından daha önce görülmemiş biçimde çıkışa neden oluyor. Fed’in para politikası patikası netleşmedikçe Asya’daki çıkışlar devam edebilir” değerlendirmesini yaptı.

Asya’da Döviz rezervleri ve genel olarak politika yönetimi 2013’taki ‘taper tantrum’ dönemine kıyasla daha iyi olsa da dolardaki sert yükseliş ve parasal sıkılaşma bölgedeki bazı piyasaları olumsuz etkiliyor.

Bu sene toplam çıkışlar 65 milyar dolarla 2021’in tamamından daha yüksek seviyeye ulaştı. En büyük hasar teknoloji ağırlıklı Tayvan ve Güney Kore gibi piyasalarda görüldü. Bu bölgelerdeki endeksler bu yıl dünyadaki en kötü performansı gösterdi.

Ancak bazı ayrışmalar da oldu. Kuzey Asya’da olumsuz hava sürerken Hindistan’dan çıkışlar tersine döndü, Endonezya piyasalarına ise girişler oldu. Hindistan’da Nifty 50 endeksi bu çeyrekte yüzde 13’ün üzerinde değer kazanırken Tayland ve Endonezya borsaları da yüzde 4’ten fazla yükseldi.

Kaynak: Bloomberg HT