Asya Borsaları – (20.07.2018)

Asya Borsalarında Bugün

Asya hisseleri “zayıf yuan” ile düştü-08:51

Asya hisseleri, Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) günlük yuan fixingini iki yıldan daha fazla bir sürenin en büyük seviyesinde aşağı çekmesinin ardından düştü.

Japonya, Çin ve Hong Kong hisseleri geriledi, Hindiistan ve Avustralya’da hisse senetleri yükseldi. Offshore yuan, dolar karşısında bir yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi. S&P 500 endeks vadelileri, ABD Borsalarının Perşembe gününü hafif ekside kapatmasının ardından aşağı yönde hareket etti. Dolar istikrar sağladı ve Hazine tahvili faizleri yükseldi.

PBOC’nin Perşembe günü yuan fixingini 6.7 dolar seviyesinin üzerine çekmesinin ardından Çin varlıkları, piyasalarda odak noktası oldu. Dolar/yuanda 6.7 seviyesi, piyasa oyuncuları tarafından “son nokta” olarak görülen psikolojik bir seviyeydi.

Bunun öncesinde, dolar, ABD Başkanı Donald Trump’ın “Fed’in faiz artırması konusunda mutlu değilim” açıklamasının ardından değer kaybetti. Bir yandan, bilanço sezonunda şirketlerden gelen kar açıklamaları, karışık bir resim çiziyor.

Piyasalar

*Japonya’da Topix Endeksi, Tokyo saatiyle 13:15’te yüzde 0.6 aşağıda seyretti.

*Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi, yüzde 0.3 yükseldi.

*Güney Kore’de Kospi Endeksi, yüzde 0.1 kazanç sağladı.

*Hong Kong’da Hang Seng göstergesi, yüzde 0.5 kaybetti. Şangay Bileşik Endeksi ise yüzde 0.7 kadar düşmesinin ardından kaybını azalttı ve yüzde 0.1 aşağıdan işlem gördü.

Bloomberg HT
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin