Asya Borsaları – (19.06.2018)

Asya Borsalarında Bugün

Hisseler düştü

Asya hisseleri, ABD endeks vadelileriyle birlikte aşağı yönde hareket etti. Yen, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının büyümesiyle değer kazandı. Altın ve Hazine tahvilleri tırmandı.

Asya bölgesinde en sert kayıplar, Hong Kong ve Çin piyasalarında görüldü. Shanghai Bileşik Endeksi, ABD Başkanı Trump’ın daha fazla Çin ürününe tarife uygulanacağı yönündeki tehditinin ardından iki yılın en düşük seviyesine yöneldi. Japonya ve Güney Kore hisseleri de geri çekildi ve S&P endeks vadelileri, kaybını genişletti.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin, Trump’ın ABD Ticaret Temsilcisi’ni Çin’den gelecek 200 milyar dolarlık ürüne ek tarife konulması konusunda yönlendirdiği açıklamasına yanıt olarak, ABD’nin koyacağı yeni tarifelere misilleme yapılacağını bildirdi.

Bir yandan, sterlin, İngiltere Başbakanı Theresa May’in Çarşamba günü yüzleşeceği Avam Kamarası oylamasının öncesinde istikrar sağladı. Oylama, Brexit müzakerelerinin sonucunu belirleyici nitelikte olabilir. Petrol, OPEC’in bu hafta Viyana’da düzenlenecek toplantısının öncesinde Pazartesi günü elde ettiği kazançları geri verdi.

Piyasalar

*Japonya’da Topix Endeksi, Tokyo saatiyle 13:06’da yüzde 1 düştü.

*Kospi Endeksi, yüzde 0.7 kaybetti.

*Hang Seng Endeksi, yüzde 2.2 geri çekildi.

*Shanghai Bileşik Endeksi, yüzde 0.3 geriledi.

Bloomberg HT
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin