Asya Borsaları – (18.06.2018)

Asya Borsalarında Bugün

Asya hisseleri “Japonya” ile düştü

Japonya hisseleri, yatırımcıların ABD ve Çin arasında yeniden başlayan ticaret savaşına ilişkin endişe duyduğu bir ortamda Asya’daki kayıpların başını çekti. Petrol düştü ve dolar, ABD Hazine tahvili faizlerinin yüzde 2.90’ın hemen üzerinde istikrar sağlamasıyla değer kazandı.

Yendeki sıçramanın Tokyo hisselerine baskı yapmasıyla birlikte Topix Endeksi, neredeyse üç haftanın en büyük düşüşüne yöneldi. Ülke hisselerinde kayıplar, Japonya’da sanayi için önemli bir bölge olan Osaka’da gerçekleşene şiddetli depremin ardından hızlandı. Güney Kore’de de hisseler geriledi.

S&P 500 endeks vadelileri, hisselerin aşağı yönde hareket edeceğini işaret etti. Derinleşen ticaret gerilimi karşısında daha hassas olan Çin ve Hong Kong piyasaları, bugün tatil dolayısıyla kapalı.

Petrol, Suudi Arabistan ve Rusya’nın üretimi artırıp artırmama konusunda diğer OPEC üyeleri ve müttefikler ile tartışmaya hazırlanırken kaybını genişletti.

Yen ve altın, ABD-Çin çatışmasının yoğunlaşmasına bağlı olarak artan yatırımcı endişeleriyle yükseldi. Çin, ABD Başkanı Trump’ın ithalat ürünlerine 50 milyar dolarlık tarife koymasına hızlı bir yanıt vererek ABD’den gelecek 34 milyar dolarlık tarım ve otomobil ürününe yüzde 25’lik ek bir vergi uygulaması başlattı. Uygulama, 6 Temmuz’da başlayacak.

Piyasalar

*Topix Endeksi, Tokyo saatiyle 13:14’te yüzde 1.2 düştü.

*Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi, fazla değişmedi.

*Kospi Endeks, yüzde 1 kaybetti.

Bloomberg HT
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin