Asya Borsaları – (16.03.2020)

Asya’da endeksler yeni haftaya çoğunlukla düşüşle başlarken Japonya pozitif ayrıştı. Avustralya ise yüzde 9.7 gerileyerek 18 yılın en sert düşüşünü kaydetti-08:35

Asya’da hisse senetleri dalgalı bir seyir izledi. Japonya’da hisse senetleri dalgalı bir seyir izlerken, Avustralya’da endeks yüzde 9.7 düşüş yaşayarak 1992’den bu yana en sert düşüşünü kaydetti.

Hong Kong’da ise hisseler yüzde 2.5’den fazla geriledi. Çin’de Ocak-Şubat sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 13.5 geriledi. Beklenti yüzde 3 gerileme olması yönündeydi.

Aynı dönemde sabit yatırımlar yüzde 24.5, perakende satışlar ise yüzde 20.5 geriledi. Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ) politika faizinde 75 baz puan indirime gitti.

RBNZ politika yapıcıları Pazartesi günü Wellington’da bir araya geldikleri olağanüstü toplantıda faiz oranını yüzde 1’den yüzde 0.25 seviyesine çekti. Bankanın açıklamasında faizin en az 12 ay boyunca bu seviyede kalacağı, ayrıca bankalar için artırılmış sermaye gereksinimlerinin başlangıç tarihinin 12 ay ertelenerek Temmuz 2021’e çekildiği belirtildi.

Endeks Özetleri

*Japonya’nın Topix Endeksi, yüzde 0.5 geriledi.
*Avustralya’nın S&P/ASX 200 Endeksi, yüzde 9.7 azaldı.
*Güney Kore Kospi Endeksi, yüzde 0.3 yükseldi.

Bloomberg HT
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin