Asya Borsaları – (15.02.2019)

Asya hisse senetleri “ticaret kötümserliği” ile geriledi-07:46

Asya hisse senetleri, küresel büyüme endişelerinin yüzeye çıkması ve yatırımcıların ABD-Çin ticaret anlaşamazlığına yönelik potansiyel gelişmeleri sorgulamasıyla Ekim’den beri en yüksek seviyelerinden geri çekildi.

Hong Kong, Japonya ve Kore’de hisse senetleri aşağı yönde hareket etti. Çin Borsası ise zayıf gelen fabrika siparişlerinin sanayi kesimi karlılığı için zorlu koşulların altını çizmesiyle geriledi.

ABD ve Çin arasındaki ticari gerilim, tarafların Çin’den talep edilen ekonomik reformlar konusunda uzlaşmadan henüz uzak olduklarını belirtmeleriyle devam ediyor. Görüşmeler ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Çin Devlet Başkanı Yardımcısı Liu He’nin katılımıyla bugün de devam edecek.

Endeks Özetleri
-MSCI Asya Pasifik Endeksi Çarşamba günkü Ekim’den bu yana en yüksek kapanışını gerekleştirmesinin ardından yerel saatle 10:57’de yüzde 0.7 geriledi fakat haftalık 0.7 kazancını sürdürüyor.
-Japonya’nın Topix Endeksi, yüzde 0.9 geri çekildi.
-Hong Kong Hang Seng Endeksi, yüzde 1.5 düştü.
-Şangay Bileşik Endeksi, yüzde 0.6 azaldı.
-Güney Kore Kospi Endeksi, yüzde 1.5 geriledi.

Bloomberg HT
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin