Asya Borsaları – (14.10.2019)

Asya borsaları ticaret görüşmelerinin ardından yükseldi-06:13

Asya Borsaları haftaya ABD-Çin ticaret müzakelerindeki ilerlemeye yönelik sinyallerin ardından kazanımla başladı.

Hisse senetleri ABD Başkanı Donald Trump’ın iki tarafın gelecek ay imzalanabilecek bir anlaşmanın ana hatlarında uzlaştıklarını söylemesinin ardından Sidney’den Hong Kong’a kadar yükseldi.

Japonya borsası tatil nedeniyle kapalı. ABD anlaşmalara dair ilk aşama olarak bu hafta uygulamaya gireceği belirtilen ek gümrük vergilerini uygulamayacak. Pekin ise genişletilmiş tarımsal ürün alımı yapacak bununla birlikte fikri ve sınai mülkiyet hakları ile finansal servisler hususunda adımlar atacak.

Çin tarafından ise anlaşmaya dair herhangi bir atıfta bulunulmadan, taraflar olarak önelşi ölçüde yol aldık” denildi.

Çin’den gelen ithalat ihracat verileri ise yavaşlayan küresel ticaret ve ABD tarifeleri ile, Eylül’de beklenenden kötü geldi.

İhracat dolar bazında yüzde 3.2 yuan bazında yüzde 0.7 geriledi. Beklenti dolar bazında yüzde 2.8 gerileme yuan bazından ise yüzde 1.5 artş olması yönündeydi. İthalat dolar bazında yüzde 8.5 gerileyerek ticaret fazlasını 39.65 milyar dolar yaptı.

Endeks Özetleri

-Güney Kore Kospi Endeksi, yüzde 1.1 yükseldi.
-Avustralya’nın S&P/ASX 200 Endeksi, yüzde 0.7 arttı.
-Hong Kong Hang Seng Endeksi, yüzde 0.8 arttı.
-Şangay Bileşik Endeksi, yüzde 0.7 yükseldi.

Bloomberg HT
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin