Asya Borsaları – (13.05.2019)

Asya hisse senetleri ‘misilleme’ beklentisiyle geriledi-06:15

Asya hisse senetleri dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında süren ticaret geriliminde geçen hafta ABD’nin 200 milyar dolarlık ürüne uygulanacak gümrük vergisi oranının yüzde 10’dan yüzde 25’e çıkarılmasına karşı Çin tarafından karşı önlemler alınacağının bildirilmesi üzerine yaşanan belirsizlikle geriledi.

Görüşmelerin ne zaman devam edeceğine ilişkin bir tarih netleşmezken hisseler Şangay ve Seul’de geriledi, Tokyo’da ise sınırlı kaldı. Hong Kong Borsası Pazartesi günü tatil dolayısıyla kapalı.

Trump’ın üst düzey ekonomi danışmanı Larry Kudlow Fox televizyon kanalına yaptığı açıklamada henüz belirlenmeyen bir tarihte ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’ın tekrar Pekin’e bir ziyaret gerçekleştireceğini, ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in ise G20 Liderler Zirvesi’nde bir araya gelebileceklerini söyledi.

Endeks Özetleri
-Japonya’nın Topix Endeksi Tokyo saatiyle 10:30’da yüzde 0.2 azaldı.
-Şangay Bileşik Endeksi yüzde 1.2 geriledi.
-Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 0.6 azaldı.
-Avustralya’nın S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.3 düştü

Bloomberg HT
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin