Asya Borsaları – (12.09.2018)

Asya Borsalarında Bugün

Asya hisseleri gerilerken petrol yükseldi-09:06

Asya hisse senetleri yatırımcıların sonu görünmeyen ticaret gerginliği bağlamında küresel büyüme görünümü değerlendirmesiyle geriledi. Petrol fiyatları, ABD’nin Doğu kıyılarına yönelen kasırganın etkisiyle yükseldi.

Sydney’den Bangkok’a kadar hisse senetleri düştü. Ayı piyasasındaki Hong Kong hisseleri daha da değer kaybetti. Vadeli kontratlar Londra’da hisse senetlerinin sessiz bir başakngıç yapacağını işaret ediyor.

ABD’de 2 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi on yılın zirvesini görmesi sonrasında, ABD tahvil satışıyla çekildi. Fed fonlama oranı vadelilerine göre yatırımcıların yıl sonuna kadar iki kez daha faiz artırımına gidileceği beklentisi tahvil faizlerinin yükselmesinde etkili olmuştu.

Asya hisseleri kayıplarının onuncu gününe yöneldi. ABD’de güçlü veren verilerin ardından sıkı para politikası beklentileri bölge paralarını da olumsuz etkiledi.

Singapur’da Westpac Banking Corp. Asya finans piyasaları birim yöneticisi Sneha Sanghvi, “Ticaret gerginliğinin büyümeye yönelik aşağı yönlü risk oluşturmasınan endişeliyiz. Volatilitenin yükseldiğini ve finansal piyasalarda riskten kaçış olduğunu görüyoruz. Bu trend gelecek birkaç hafta sürebilir.” dedi.

Hisse senetleri

Japonya’da Topix Endeksi, Tokyo satiyle 14:18’de yüzde 0.6 düştü.
Hong Kong’da Hang Seng Endeksi yüzde 0.6 geriledi.
Güney Kore’de Kospi Endeksi yüzde 0.3 azaldı.

Bloomberg HT
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin