Asya Borsaları – (05.02.2020)

Asya borsaları toparlanarak yükselişe geçti-06:27

Asya’da hisse senetleri Çarşamba günkü işlemlerde Japonya ve Çin öncülüğünde yükseldi. Asya hisse senetleri,koronavirüs endişelerinin geçtiğimiz ay derinleşmesinin ardından ilk kez art arda iki kez günlük kazancına yöneldi. Bazı iyimser yatırımcılar salgının küresel ekonomiye etkisinin kısa vadeli olacağını belirtmişlerdi.

Asya’da hisse senetleri, Japonya ve Çin endeksleri öncülüğünde yüzde 1’den daha fazla yükseldi. Singapur doları Merkez Bankası’nın genişleme için alanı olduğunu belirtmesinin ardından geri çekildi.

Guvernör Philip Lowe, 2020’nin ilk Merkez Bankası toplantısında, birçok ekonomistin ve traderın tahmin ettiği gibi, faizi yüzde 0.75 seviyesinde sabit tuttu. Philip Lowe yaptığı açıklamasında, “Koronavirüsün Çin ekonomisi üzerinde şu an önemli etkileri oldu. Bu etkilerin ne kadar uzun ömürlü olacağını belirlemek için henüz oldukça erken. Kurul iş gücü piyasası da dahil olmak üzere, gelişmeleri dikkatlice gözlemlemeye devam edecek ve gerekli görüldüğü durumlarda parasal gevşemeye hazır halde olacaktır” dedi.

Endeks Özetleri

-Japonya’nın Topix Endeksi, yüzde 1 yükseldi.
-Hong Kong Hang Seng Endeksi, yüzde 0.7 arttı.
-Şanghay Bileşik Endeksi, yüzde 1.5 yükseldi.
-Avustralya’nın S&P/ASX 200 Endeksi, yüzde 0.2 artt.
-Güney Kore Kospi Endeksi, yüzde 0.6 yükseldi.

Bloomberg HT