Asya Borsaları – (03.06.2019)

Asya hisse senetleri haftaya karışık bir seyirle başladı-06:14

Asya hisse senetleri ABD’nin Çin tarafından uygulanan yaptırımların sonrasında Hindistan ve Meksikaya’da ek gümrük vergileri uygulayacağını belirtmesiyle haftaya karışık bir başlangıç yaptı.

ABD Cumartesi günü itibariyle, limanlar yoluyla ülkeye gelen Çin malları üzerinden yüzde 25’lik vergi almaya başladı. ABD Başkanı Donald Trump, 10 Mayıs’ta Çin mallarındaki vergi artışını 200 milyar dolara yükseltti. Ancak bu tarihten önce Çin’den yola çıkan gemiler için eski vergi tarifesi olan yüzde 10’un uygulanacağını açıklamıştı.

Çin Devlet Konseyi, “Çin-ABD Ticaret Sürtüşmesi Hakkında Çin’in Tutumu” başlığıyla “Beyaz Kitap” isimli rapor yayımladı.

Raporda, “ABD’nin Çin’e karşı provoke ettiği ticari sürtüşme iki ülke ve küresel çıkarlara zarar veriyor”, “ABD, Çin-ABD ticaret müzakerelerinde kendisiyle çelişiyor, samimi konuşmuyor”, “Çin, öteden beri eşitlik, karşılıklı yarar ve samimi ticari müzakereler tutumunu sürdürüyor.” değerlendirmesi ön plana çıktı.

Hisse senetleri Tokyo ve Sidney’de geri çekilirken, Hong Kong Borsası yatay seyretti, Çin ve Kore ise hafif yükseldi.

Endeks Özetleri
-Japonya’nın Topix Endeksi, Tokyo saatiyle 10:30’da yüzde 0.9 azaldı.
-Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 0.4 yükseldi.
-Şangay Bileşik Endeksi, yüzde 0.3 arttı.
-Hong Kong Hang Seng Endeksi,yüzde 0.1 arttı.
– Avustralya’nınS&P/ASX 200 Endeksi, yüzde 0.8 azaldı.

Bloomberg HT
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin