Asya Borsaları – (01.08.2019)

Asya hisse senetleri dalgalı seyretti-07:28

Asya’da Hong Kong, Avustralya ve Çin hisse senetleri geriledi, Güney Kore Kospi Endeksi hafif artıda seyretti.

Asya’da hisse senetleri Fed’in fonlama oranını yüzde 2.00 – 2.25 aralığına çektiği Temmuz ayı toplantısının ardından dalgalı seyretti.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), on yıldan bu yana ilk kez faiz indirimine giderek 2015 sonunda başladığı sıkılaştırma döngüsüne ara vermiş oldu.

Ticaret görüşmeleri cephesinde ise, Çin Ticaret Bakanlığı, Çin-ABD ticaret müzakerelerinin 12. toplantısında iki tarafın, Çin’in iç talebine göre ABD’den tarım ürünü alımını artırmasını ve ABD’nin satın alma için iyi şartları oluşturmasını tartıştığını belirterek, iki tarafın, ticaret müzakeresinin gelecek toplantısını eylülde ABD’de yürüteceğini duyurdu.

Çin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Şanghay’daki Şicao Devlet Konuk Oteli’nde yapılan toplantıda, Çin tarafının başmüzakerecisi, Çin Merkezi Maliye ve Ekonomi Liderlik Grubu Ofisi Direktörü ve Başbakan Yardımcısı Liu Hı önderliğindeki Çinli heyet ile ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’in bir araya geldiği bildirildi.

Açıklamada, iki tarafın, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve ABD Başkanı Donald Trump’ın haziranda Osaka’daki G-20 Liderler Zirvesi’nde ulaştığı konsensüse göre, ticaret ve ekonomi alanlarında ortak endişelere konu olan önemli meselelere ilişkin “derinlemesine, samimi, etkili ve yapıcı” fikir alışverişinde bulunduğu kaydedildi.

Endeks Özetleri
-Japonya’nın Topix Endeksi, yüzde 0.2 düştü.
-Avustralya’nın S&P/ASX 200 Endeksi, yüzde 0.2 azaldı.
-Güney Kore Kospi Endeksi, yüzde 0.2 yükseldi.
-Hong Kong Hang Seng Endeksi, yüzde 0.6 geriledi.
-Şangay Bileşik Endeksi, yüzde 0.8 azaldı.

Bloomberg HT
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin