Aselsan Hisse Yorumu / Oyak Yatırım – (09.09.2014)

Aselsan Hisse Yorumu

Aselsan için gözden geçirdiğimiz değerlememiz sonucu hedef fiyatımızı 11.9 TL olarak güncellerken, tavsiyemizi Endeksin Üzeri Getiri olarak belirliyoruz.

Hisse fiyatının Mayıs 2013 döneminde görülen zirve seviyesinden USD bazında %27 düşüş yaşadığı görülüyor. Şirketin gelirlerinin %83’ünün döviz cinsinden olduğu düşünüldüğünde, hisse fiyatındaki bu düşüşü abartılı buluyoruz.

Son dönemde piyasada kaygı yaratan Çin ile yapılması planlanan füze anlaşmasına yönelik son gelişmeler, bu projenin Avrupa’lı veya ABD’li şirketlerden birisi ile imzalanmasına yönelik ihtimalin yükseldiğini göstermektedir. ABD’nin yaptırım listesinde bulunan Çin’li şirket ile süren görüşmelerin sona ermesi durumunda, mevcut kaygılar sona erecektir.

Aselsan savunma sanayinde gerçekleştirdiği atılımların yanı sıra, son dönemde Ar-Ge’ye yatırdığı yıllık 300 mn USD’den fazla kaynak ile birçok kritik teknoloji kazanımı yapmaktadır. Bu kritik teknolojiler arasında yarı iletkenler, gelişmiş elektro optik sistemler ve kızılötesi algılayıcılar, 4G/LTE Telekom sistemleri vb. gibi birçok farklı alan bulunmaktadır. Şirketin artan teknolojik yetenekleri hem savunma alanında bağımsızlığını ve katma değerini yükseltecek, hem de savunma dışı alanlara açılma fırsatı yaratacaktır.

Aselsan cirosunun %95’inden fazlasını savunma sanayi projelerinden sağlamaktadır. Savunma dışı alanlarda (telekom, ulaştırma, sağlık ekipmanları, raylı sistem elektroniği vb.) görülen fırsatlar ile sivil sözleşmelerin yeni bir büyüme dinamiği yaratması beklenebilir. Yurtdışında savunma sanayi şirketlerinin cirosunda ortalama %40-50 oranında savunma dışı alanlardan satış geliri sağlanmaktadır.

Aselsan’ın dünyanın en büyük 50 savunma şirketinden birisi olma hedefi kapsamında, 2 milyar dolar ciroya erişmesinin 2018 yılında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Ayrıca daha uzun vadeli 2023 vizyonu göz önüne alınırsa, şirketin 10 sene içerisinde cirosunu çok daha hızlı artırması da olası olabilir (2013 yılı cirosu: 1.1 milyar dolar).

Geçtiğimiz yıl yapılması planlanan ikincil halka arz, füze sistemi projesinde Çin’in elenmesi durumunda tekrar gündeme gelebilir. Fakat bunun en erken 2015 yılı ikinci yarısında gerçekleşmesi bekleniyor. Halka arzın şirkete nakit sermaye girişi sağlamasını ve bu paranın yüksek getiri potansiyeli taşıyan üretim alanlarına ve/veya şirket satın almalarına yatırılacağını tahmin ediyoruz. Bu nedenle olası ikincil halka arza yönelik risklerin kısıtlı olacağını düşünüyoruz.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir