Aselsan Hisse Yorumu / İş Yatırım – (16.07.2018)

Aselsan Hisse Yorumu

Defansif büyüme hikayesi

Öneri: AL
Yükselme Potansiyeli: 21%

Türk Silahlı Kuvvetlerinin haberleşme ihtiyaçlarının karşılanması için kurulan Aselsan, ana faaliyet konusu olan elektronik teknolojileri ve sistem entegrasyonu alanında uluslararası anlamda rekabetçi bir teknoloji şirketine dönüşerek, savunma sanayinin ileri gelen şirketlerinden biri oldu.

Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfının hakim ortağı olduğu Aselsan, savunma sanayinin hızlı büyümesinden en çok yararlanacak şirketler arasında yer alıyor.

Yüksek giriş engelleriyle korunan ve yurtiçinde ana faaliyet alanında rakibi olmayan şirket yatırımcılara savunma sanayinde sağlanan katma değeri yüksek büyümeden yararlanmak için cazip bir yatırım imkanı sunuyor.

İkincil halka arzın tamamlanması ile birlikte ASELS hisselerini AL tavsiyesi ile yeniden takip listemize ekliyoruz. Güncel hisse hedef değerimiz 31,5TL (önceki: 29TL) %21 getiri potansiyeline işaret ediyor.

İkincil halka arzdan beri hisse %22 yükselirken endeksin %31 üzerinde getiri sağladı. Emsal savunma şirketlerine göre daha hızlı büyümesine, daha yüksek öngörülebilirliğe ve daha yüksek karlılığa sahip olmasına rağmen hisse halen benzer şirketlere iskontolu işlem görmektedir. 2018 ve 2019 F/K ve FD/FAVÖK çarpanlarını %50-50 ağırlıklandırdığımızda benzer şirketlere göre sırasıyla %6 ve %29 iskontoya işaret etmektedir.

Aselsan’ın güçlü yanları

Aselsan 5,1x ciro karşılama oranı (bakiye sipariş / ciro) ile rakiplerine göre (2,0x) çok daha yüksek öngörülebilirlik sunuyor. Yılbaşından beri kazanılan 2,3 milyar dolarlık kontrat bu rasyonun daha da iyileşeceğine işaret ediyor.

7,5 milyar dolarlık rekor yüksek bakiye siparişi ve 2018-2020 dönemi için öngördüğümüz toplam 8,7 milyar dolarlık yeni sipariş varsayımı ile 2018 – 2020 dönemi tahmini yıllık ciro büyümesinin dolar bazında %28 (benzer şirket ortalaması %8) olmasını öngörüyoruz. 2018-2020 kümülatif ciro tahminimizin yaklaşık %73’ünün mevcut projelerden gelmesi öngörülüyorken %27’lik kısmının yeni imzalanacak projelerden gelmesini tahmin ediyoruz.

2017 yılında elde edilen %19,3 FAVÖK marjı (benzer şirket ortalaması % 15,9) ve Türk lirasının değer kaybına karşı dirençli faaliyet karlılığı (gelirlerinin %78’i, giderlerinin %55’i döviz bazlı) ile halka açık şirketler arasında özel bir konuma sahip.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından zorunlu tutulan ofset anlaşmaları, araştırma-geliştirme harcamalarının finansmanının çoğunlukla müşteriler tarafından karşılanması ve araştırma-geliştirme giderlerinin %100’ünün vergi matrahından düşülmesi gibi teşvikler şirketin karlılığını ve nakit yaratma gücünü destekliyor.

Son yıllarda ihraç pazarlarında elde edilen başarı ve Suudi Arabistan şirketi TAQNIA ile ortak üretim ve teknoloji transferi konusunda yapılan işbirliği Aselsan’ın faaliyet verimliliğini daha da artıracak bir ölçek ekonomisine ulaşmasını sağlayacak.

Savunma sanayi için üretilen yeni teknolojilerin özel sektör tarafından kullanılması gelişmiş ülkelerde çok yaygın ve ekonomilerin verimliliğini artıran bir gelişme. Henüz emekleme aşamasında olan ikili teknoloji kullanımı orta vadede Aselsan’a kamu güvenliği, sivil iletişim, ulaştırma, enerji, sağlık gibi sektörlerde yeni iş alanları açacak bir gelişme olarak görülmelidir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

Raporun tamamı için tıklayın.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin