Aselsan Hisse Yorumu / Halk Yatırım – (31.12.2019)

Nakit akımında iyileşme destekleyici

Öneri: AL
Hisse Fiyatı: 20,48 TL
Hedef Fiyat: 31,01 TL
Getiri Potansiyeli: %51

 Aselsan, ülke savunma alanındaki politikaları ile sektördeki güçlü konumunu sürdürmektedir. Türk savunma şirketleri, hem altyapılarını güçlendirmeleri hem de küresel arenada rekabet edebilecek düzeye gelebilmeleri amacıyla Ar-Ge desteklerinin yanında, vergi teşvikleri ve üretim yatırımlarına ilişkin artan desteklerden de faydalanmaktadır. Kamu teşviklerinin beraberinde, kapsamlı stratejik hedefler içeren ve yerel savunma sanayiinin gelişmesini sağlayan Sanayi Katılımı/Offset programları ile savunma sanayii şirketlerinin yetenek ve yetkinliklerinin artırılması ile uluslararası pazarlarda yeni yerler edinmeleri hedeflenmektedir. Bu doğrultuda, ülkemizin savunma alanında bağımsızlık konusunda ilk adımlarından olan Aselsan’ın, güçlendirdiği Ar-Ge altyapısı ve nitelikli işgücü ile sektördeki lider pozisyonunu sürdürmenin beraberinde yurt dışında da adından söz ettirmeye devam edeceğini düşünüyoruz.

 Makroekonomik öngörüler ve savunma sektörüne ilişkin gelişmeler, Aselsan’ın sürdürülebilir kârlılığının devamlılığını destekliyor. Türkiye ekonomisinin seyrine ilişkin olumlu öngörüler ve savunma sektörüne ilişkin destekleyici gelişmeler ışığında, Aselsan’ın ilerleyen dönemlerde de sürdürülebilir nitelikteki istikrarlı operasyonel kârlılığının devam edeceğini düşünüyoruz. Bu doğrultuda, şirketin FAVÖK marjının tahmin aralığımız boyunca %21 seviyesi civarındaki seyrini sürdüreceğini tahmin ediyoruz. Net kârın da tahmin aralığımız süresince yıllık bazda ortalama %22 artışla, 2024 yılında 7,18 milyar TL seviyesine ulaşacağını öngörüyoruz.

 İhracat tarafındaki büyüme potansiyeli dikkat çekiyor. Aselsan’ın öne çıkan ihraç ürünleri arasında elektro-optik sistemler, uzaktan komuta silah sistemleri ve askeri profesyonel haberleşme sistemleri yer almaktadır. Şirketin ana ihracat pazarları, Orta Doğu ve Türki Cumhuriyetlerdir. Özellikle ihracat için kritik olan Lazer Güdüm Kiti projesinin sonuçlanması halinde, şirketin ihracatlarının satış gelirlerindeki payının ciddi oranda artış sergileyeceğini düşünüyoruz. Bu bağlamda, ihracatların satış gelirleri içindeki payının 2019 yılında %15, tahmin aralığımızın geri kalan döneminde de %20 seviyesinde gerçekleşeceğini öngörüyoruz.

 Değerleme. Aselsan’ın olgunlaşma dönemine gireceği düşüncesiyle, operasyonel kârlılık tarafındaki istikrarlı ve sürdürülebilir görünümünü devam ettireceğini düşünüyoruz. Ayrıca şirketin yeni ödeme sistemine adaptasyonunu tamamlamasıyla, 2020 yılından itibaren serbest nakit akımlarının toparlanacağını tahmin ediyoruz. Bu doğrultuda, ASELS’i Araştırma kapsamımıza ‘AL’ önerisiyle dahil ediyoruz. Aselsan hisseleri için 12 aylık hedef fiyatımızı %51 getiri potansiyeli ile 31,01 TL olarak belirliyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN