ASELS: Zayıf dönemi atlatıyor

ASELS – Sıkışma bitiyor mu?

ASELS için nisan ayı bakışa göre gelişmeler devam ediyor. Piyasa genelinde görülen tedirginlik, algının belirsiz olmasına rağmen hisse bazlı hamleler devam ediyor. Büyük elin hareketi daha akıllıca ilerliyor ve her zamanki gibi para akışlarını değişik açıdan değerlendiriyor. Bu noktaya gelecek küçük sermaye için elbette farklı dünyalar oluşacaktır.

Kendi sektöründe “rezerv hisse” gibi görebileceğimiz ASELS, lokomotif olmaya devam edecekse gelişmelerin de bunu desteklemesi gerekmez mi? Dünyada sıcak çatışmalar devam ederken, savunma hatlarının güçlendirilmesin nasıl sağlayabiliriz?

Farkı açılardan bakarken, birbiriyle tutarlı sonuçlar ile ilerlemek gereklidir. Tutarsızlık varsa bakışınızı değiştirin veya bakış açınızı değiştirin. Böylece duygusal iklim dışına çıkmış da olursunuz. Günlük, haftalık, aylık zaman ölçeklerinde analizlerimiz bu tutarlılık içindedir.

2021 bilançosu: düşüş döngüsü sonu? (günlük zaman ölçeği)

Temel soru: 2021 yılının en güçlü algoritmik sinyalleri hangi bölgede oluşmuştur? Yani burada bir kıyaslamadan bahsediyoruz: yıl içi sinyaller zayıf görünebilir ama en güçlü dönemi nerede gerçekleşmiştir? Bugüne kadarki birikmeli durum üzerinden belirtebiliriz: en güçlü dönem yılın ilk ayı ve ilk yarısında gerçekleşmiştir.

Buradan geriye bakarsak: Ocak 2021 ilk yarısı! Neredeyse 5 ay bitmek üzere ve bu güçlü dönemin ne kadar faydası olabilir? Zamansal olarak ihmal edilebilir durum mudur? Geçmiş yazılarımıza bakarsanız ASELS için prime götüren analiz görülmemiştir. Sebebi de “henüz” getiri dağılımında pozitif kısmın devreye girecek zamanlama oluşmamış olmasıdır.

Sinyallerin incelendiği dönemdeki göreceli gücü ve zamandaki dağılımı geleceği belirlemektedir. Teknik analiz fotoğrafı verirken farklı parametreler üzerinden de bakmak gerekir. Belki bundan sonra bakmayı düşünen kesim çoğunluk oluşturur.

— >2021 yılının en güçlü sinyalleri ocak ayında gelirken, en zayıf sinyalleri nerede oluşmuştur?

En zayıf sinyaller 2021 Mart ayı 2. yarısında oluşmuştur. Yılın tamamı içinde düşünürsek: halen 2. yarıda kalmaktadır. Bu zayıf sinyallerin, mayıs biterken, yılın ortasına yaklaşmaya devam ediyor olması tehlikeli midir?

Teknik analiz açısından da önemli olan bu sorunun bizim için güçlenen sinyaller dağılımına işarettir.

Şimdi tüm yazıyı grafik üzerinden tekrar bakmakta fayda vardır.

Daha kısa vadeli zaman ölçekleri de yaklaşım dahilinde, tutarlıdır.