ASELS: Sıkışma döngüsü

ASELS: Bu yılı ortalamadan hareket başlar mı?

ASELS için sorulabilecek pratik sorulardan biri bu olabilir mi? Çeyrek dönemlik bilançolarında düzeltme ihtiyacı hisseden fonlar harekete geçebilir mi? Bu bakışa göre periyodik hareketlenme var ise bizi nereye götürecektir? Geçmişte neler olmuş ve tekrarlamaya uygun dağılım söz konusu mu?

Tarihsel tablo: ana ortalamaya dönüş ve tepki döngüsü (aylık işlem)

Temel olarak yıllardır olan budur aslında: kümülatif hareketi temsil eden çizgiden “aşırı” sapma (negatif veya pozitif) düzeltme getirir. 2018 sonrası görülen sert düşüş de bu yüzdendir. Temsilci ortalamaya uzak kalınmış olması “normalleşme” için çağrı olmuştur.

5 yıl bilançosu:  referans çizgisine hızlı düştü, tepki? (haftalık)

Bir kez daha görüyoruz ki aşırılığın düzeltmesi her zaman ölçeğinde tekrarlanıyor olmaktadır. Bir buçuk yıllık tempo ile 2018e dek süren hızlı yükselişin referans çizgisinden pozitif uzak kalmış olması adeta “aşırı reel kazanç” olarak görülebilmelidir. Üstelik bu referans çizgiden uzak kalınma hareketi hızlanarak son dönemini tamamlayınca, düzeltmesi de (referansa göre hareket) yumuşak beklenemiyor. Neden yumuşak beklemediğimizin gerekçesini de o ana dek kendini sürekli gösteren, unutturmayan dalgalanmaya (volatilite) bağlamaktayız.

1 yıl bilançosu: Enflasyona karşı koruma? (günlük)

Yukarıdaki zaman ölçeklerinde ne olmuşsa, bu zaman ölçeğinde de (günlük) benzeridir. Dağılımdan bahsediyoruz, bunu referans noktaya göre belirtiyoruz. Öyle olunca da her zaman ölçeğinde kullanabilmekteyiz. Bir başka deyişle; daha alt zaman ölçeklerine de yolculuk yaparak bulguya dayalı eylem planı tasarlayabiliriz. Sayısal bulgulardan bahsediyoruz, sözel kaçış noktaları kapsam dışıdır her zaman.

Son 1 yılın ilk yarısı, hatta 1. ve 2. çeyrekleri benzer şablonu icra etmiştir: hızlı hareketler ile referans çizgisinden uzaklaşmış olma halini “çok sık” yaşatmıştır. Bu sıklığı 6 aya göre belirtiyoruz. Daha geniş zamana yayılmış olsa idi benzer tespitte bulunmayacaktık.

Durum bu hızlı hareket olunca, düzeltmesi de gerekmiştir ve dönemin 2. yarısı bu çaba içinde geçmiştir. Artık tamamlanmak üzeredir.

2021 bilançosu:  dönemin en ağır kopması bitiyor mu?

Bu yıl için başlatılan sakin seyir nisan ayına girerken reel kayba doğru hızlandı. Burada reel kayıp referans çizgisine göredir. Bu kaybın geçen zamanla birlikte artıyor olması da düzeltme ihtiyacını gerektirmektedir. Geçen her işlem günü sonunda bu olasılık artmaktadır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!