‘Art niyet’ şizofrenisi ve sürü psikolojisi

Geçtiğimiz hafta sonunu Ege’de geçirmem nedeniyle, pazar günü ‘Milli Enerji’ imkanları ve yer altı zenginliklerinin kullanımına yönelik değerlendirme ve önerileri dile getiren bir yazı kaleme almış ve ‘elbette ki’ doğayı koruyarak, bu imkanları Türkiye Ekonomisi için seferber etme yönündeki çabaları baltalamaya yönelik, kimi ‘küresel gruplar’ca kışkırtılan eylemlerden söz etmiştim. Açıkçası, daha yazının yayınlandığı gün, ‘Kaz Dağları’yla alakası olmayan bir altın madenine yönelik ‘Kaz Dağları yok ediliyor’ protesto eylemi, yazıda dile getirdiğim endişeleri doğrulaması açısından, beni bir kez daha endişelendirdi.

Halkımız, gerçekten nasıl bu derece etkili olabildiğini çözmekte zorlandığım bir ‘algı ağı’ mekanizmasıyla, ‘Kaz Dağları’yla ilgisi olmayan bir maden için, olağanüstü bir hızla organize edilebilip, ne söylerseniz söyleyin, sadece tek bir ‘doğru’ya takıldıkları ‘sürü psikolojisi’ içine düşürülmüştü.

2006’dan beri gözlemlediğim ve son 13 yılda tahminlerimin de ötesinde bir geniş grubu etkisi altına almış olan ‘art niyet şizofrenisi’, makro ekonomik dengeyi yeniden oluşturmak üzere yürütülen bir dizi çalışmanın veya kurumsal yapıyı iyileştirmeye yönelik adımların bütününe yönelik üzücü bir yaklaşıma dönüşmüş durumda.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin