Aritmetik karar sistemi nedir ve karar sistemi nasıl çalışır?

Cem Şengezer – 20.04.2015

Sonuçlarını arada sunduğumuz aritmetik karar sistemi sonuçlarının,  piyasa takip platformuna bağlı çalıştığını belirtmeliyiz, ayrı bir uygulama gerektirmemektedir. Dolayısıyla teknik altyapı olarak yükü yoktur. Kurallara uyan hisseleri alarm mekanizmasıyla belirtmektedir.

Nasıl çalışır?

Bahsettiğmiz karar sistemi karmaşık değildir: temel olarak belli kriterler sağlanırsa gerçekleşen algoritma olarak görmeliyiz.

Örnek verelim:

17 nisan cuma günü 2. seansta BIST30 hisselerinden  HALKB 16:00 – 16:30 arası en çok düşen 10 hisse arasındaydı.

O sırada 30 dk.grafiklerde teknik gösterge ortalaması eşik üzerinde iken, ortalama fiyat değişimi negatif bölgede idi. Bu durum bir uyumsuzluktu veya tanımlanabilir kurallardan biri idi. Belli kurallar tanımlanarak alarmlar kurulabilir.

Bu alarma göre işlem yapılsa idi: seans son yarım saatinde 2 kademe yukarıdan satılabilecekti veya tanımlanabilecek başka kurallara göre elde tutulabilirdi. GARAN hissesi için de benzer durumdan bahsedebiliriz.

Diyebilirizki banka hisselerinde dalga vardı, dolayısıyle karar sistemi tarafından tespit edilen  bu 2 hissenin gelişimi normal karşılanabilir. EKGYO örneğini verebiliriz: 16:00 – 16:30 arası en çok BIST30 içinde 4. hisse iken, 16:30 – 17:00 arası en çok yükselen 5. hisse oldu.

Örnekler çoğaltılabilir ama  platforma bağlı olan ve yük getirmeyen karar sistemi için belirtebileceğimiz temel çalışma mantığı bu şekildedir. Kurallar dizisi kişisel tercihlere göre değişebilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir