Arçelik 2020 6 Aylık Bilanço Analizi / Yatırım Finansman – (24.07.2020)

2Ç20 Sonuçları ve Hedef fiyat revizyonu

Güçlü beklentiler hisse fiyatını destekliyor

Tavsiye:  Endeks Üstü Getiri
Hedef Fiyat: 29,38 TL
Hisse Fiyatı (23/07/2020): 21,66 TL
Getiri Potansiyeli: 36%

Beklenenden hızlı toparlanma

Yurtiçinde beyaz eşya satışları (MDA4), destekleyici borçlanma ortamı ve ertelenmiş talebin katkısıyla, Haziran ayında yıllık bazda %18 oranında arttı. Diğer yandan Arçelik’in bütün önemli pazarları, özellikle Avrupa’da ciddi toparlanma yaşandı. Türkiye’de beyaz eşya pazarının, geçtiğimiz iki yıldaki daralma da göz önüne alındığında, güçlü kalmaya devam edeceğini ve pazar lideri ARCLK’in bu büyümeden aslan payını alacağını düşünüyoruz. Yılın ilk yarısından yaşanan %1’lik daralmaya rağmen, 2020’de yurtiçi beyaz eşya satışlarının %12 oranında artmasını bekliyoruz. Yurtdışı pazarlar da yılın ikinci yarısında daha kuvvetli olabilir. Arçelik’in fiyat avantajı, şirketin kazandığı pazar payını korumasına yardımcı olabilir.

Online kanala eşsiz yaklaşım

Şirket online satışlarına, bayilerinin de stoklarını ekleyerek, bayilerin kapalı kaldığı dönemde dahi gelir yaratmalarını sağladı. Bu durum şirketin alacak ve stok seviyelerini kontrol atında tutmasını sağlarken, aynı zamanda bayiden direkt teslimlerin hızlı bir şekilde yapılmasını sağlayarak, müşteri memnuniyetinin de yüksek seviyede tutulmasını sağladı. 2Ç boyunca şirketin kendi web sitesinden yaptığı satışlar, önceki dönemlere kıyasla 10 kat artış gösterdi. Online satışların payı hala çok küçük olsa da, bu kanal önümüzdeki yıllarda büyümenin önemli bir parçası olabilir.

Avantajlı hammadde fiyatları ve parite

Yaşanan salgının Arçelik açısından olumlu bir noktası, hammadde fiyatlarında yaşanan ciddi düşüşler oldu. Metal ve plastik fiyatları endeksleri 2Ç’de yıllık bazda sırasıyla %12 ve %19 oranında geriledi. Diğer yandan, Haziran’dan itibaren Doların Euro karşında yaşadığı değer kaybı da marjları destekleyen önemli bir faktör. Ekonomilerde toparlanmalar yaşandıkça, hammadde fiyatlarında normalleşme beklesek de, Arçelik’in marjlarının en azından 2020’in geri kalanında erken satın almalar ve fiyat sabitlemelerle bu durumdan olumlu etkilenmeye devam edebileceğini düşünüyoruz. 2020 için yeni FAVÖK marjı tahminimiz %11, bu oran 2009’dan beri en yüksek seviye.

Tahminlerimizi güncelliyoruz

İkinci çeyrek sonuçlarının ardından, beyaz eşya piyasasında yaşanan beklenenden güçlü seyreden toparlanma sebebiyle Arçelik için tahminlerimizi revize ediyoruz. Yeni tahminlerimize göre, 2020 ciro ve FAVÖK tahminlerinde piyasa beklentisinin sırasıyla %8 ve %12 üzerindeyiz. İndirgenmiş nakit akımları (%75) ve benzer karşılaştırmasının (%25) bir birleşimi olan yeni modelimiz, 29,38TL’lik bir hedef fiyata ve %36’lık bir artış potansiyeline işaret ediyor. ARCLK şu anda 11x 2020 F/K ve 5,7x 2020 FD/FAVÖK çarpanlarıyla işlem görüyor ve bu çarpanlar şirketin uluslararası benzerlerine göre yaklaşık %40’lık bir ıskontoya işaret ediyor.

Kaynak: Yatırım Finansman

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN