‘Ara Malı’ndan olumlu sinyal

Dün açıklanan sanayi üretim verilerinden almamız gereken ilk mesaj, üretimin çarklarında toparlanmanın başladığına dair ilk sinyaller olarak özetlenebilir. Çok net, bir önceki yılın aynı göre takvim etkisinden ayrıştırılmış sanayi üretim değişim oranı, 2018’in ocak ayından itibaren haziran ayı sonuna kadar hep düşüş gösterdi. 24 Haziran seçimlerinden sonraki ilk ay, temmuz ayında yükselme gerçekleşmiş olsa da, ağustos ayı başında ABD’nin alenen Türkiye’ye ekonomik savaş açmasıyla birlikte, ağustos ayından aralık ayına kadar aylık değişim oranının hep gerilediğini; eylül ayında negatif eksene geçtiğini, aralık ayında bir önceki yıla göre daralmanın yüzde 10’a ulaştığını görüyoruz. Kasım ayına göre, aralık ayındaki aylık değişim oranı ise, temmuz ayındaki yüzde 3,6’lık artış sonrasında, ardı ardına negatif performans göstererek, yüzde -1,3’le yılı kapattı.

Bu nedenle, 2019’un ocak ayına, ağustos ayından beri ilk kez, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış aylık sanayi üretimi değişim oranının yüzde 1’lik artış oranı ile başlamış olması sevindirici.

Devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin