Anayasa paketi ve 2023 hedefleri

Kerem Alkin – 03.02.2017

BD’nin yeni başkanı Trump’ın sadece ABD’de siyasi depreme sebep olduğunu, olacağını sanmayın. Trump’ın seçilmesi ve göreve başlaması, esasen 2. Dünya Savaşı sonrası ortaya çıkmış ‘uluslararası ekonomi- politik çevre’nin sacayaklarını oluşturan uluslararası kurumların önemini ve ittifak ilişkilerini de derinden sarsacak. Ülkeler, Birleşmiş Milletler, NATO, IMF, Dünya Bankası ve bölgesel ekonomik işbirliği anlaşmalarının ötesinde ikili (bilateral) ilişkilere ağırlık verecekleri, 65 yıldır var olan ve yozlaşmış ‘küresel’ düzeninötesine geçen yeni ‘birliktelikleri’ oluşturmak üzere, kritik adımlar atıyorlar. Türkiye, uluslararası ekonomi- politik alanda gözlenen bu ‘aks değişikliği’ sürecinde kilit role sahip ülkelerden biri. Bir diğeri de Hindistan.

‘Anayasa Paketi’ ile hedeflenen ve seçmenin onayına sunulacak olan sistem değişikliği, özünde uluslararası ekonomipolitik alanda gerçekleşecek bu aks değişikliğine bağlı olarak, Türkiye’nin ‘yeniden formatlayacağı’ ikili ilişkilerdeki manevra kabiliyetini, karar alma becerisini güçlendirecek bir adım. Bunun yanı sıra, Türkiye’nin öteden beri değiştirmekle mükellef olduğu kamu karar alma süreçleri açısından, bürokraside hayatibir ‘zihinsel dönüşümü’ de tetikleyecek, hızlandıracak. Kamunun karar alma süreçlerinde zamanın etkin kullanımı, kamu harcamalarının verimliliğinin artırılması, ‘Anayasa Paketi’nin onaylanması ile hız kazanacak. Türkiye, bu sayede ‘kapsayıcı büyüme’ kapasitesini yükseltecek ve kişi başına GSYH’de fazladan bir yüzde 25’lik iyileşme yakalayacak.

Devamı için TIKLAYINIZ!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin