Anadolu Sigorta Hisse Yorumu / Tera Menkul – (24.12.2012)

Anadolu Sigorta Hisse Yorumu

İşbank Grup şirketlerinden Nemtaş Denizcilik, ANSGR’nin %10’una kadar hissesini İMKB’den almaya karar verdiğini duyurdu (zamanlaması belli değil). Hissenin günlük ortalama işlem hacmi $0.7mn seviyesinde; dolayısıyla, finansal performansı zayıf olan şirketin hissesi bu satın alımlarla önemli ölçüde desteklenecek. Milli Reasürans ANSGR’de %57 paya sahipken, geri kalan %43 hisse halka açık. Diğer taraftan, IMF iki gün önce Türkiye yıllık ülke raporunu yayınladı (raporun orijinal tarihi Ekm’12). Buna göre, IMF Türkiye’nin mali duruşunu çok gevşek bulmakla birlikte, 2013’te daha sıkı bütçeyi uygun buluyor; ayrıca IMF, MB’nın para politikası çerçevesini normalleştirmesi gerektiğini (sıra dışı para politikasının bırakılması olarak da okunabilir) ve sadece enflasyon hedefini yakalamaya odaklanması gerektiğini (pozitif reel politika faizi gerektirir) belirtiyor. Sonuç olarak, Türkiye’nin yüz yüze olduğu sorunlar dengesizliklerin azaltılması ve olası olumsuz dış gelişmelere ( Türkiye sermaye girişlerinin terse dönmesi halinde olası sert inişlere karşı hala kırılgan) karşı tampon bölgeler oluşturmayı içeriyor. Bize göre, rapor Türkiye’nin bilinen zaafiyetlerine başarıyla dikkat çekiyor; bununla birlikte, çözüm önerileri tarafında, eski söylem devam ettiriliyor ki biz bunu şu anki ekonomi yönetiminin tamamen adapte etmeyi planladığını düşünmüyoruz.

Tera Menkul Araştırma

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir