Anadolu Hayat Hisse Yorumu / Yatırım Finansman – (08.06.2018)

Anadolu Hayat Hisse Yorumu

Yüksek faiz ortamında olumlu ayrışıyor

Tavsiye Endeks Üzeri
Hedef Fiyat TL9.8
Son Fiyat TL7.8
Getiri Potansiyeli 25%

Anadolu Hayat için Endeks Üzeri Performans tavsiyemizi 9,8 TL hedef fiyat ile sürdürüyoruz. Şirket için olumlu görüşümüz, güçlü karlılık beklentisi ve yüksek faiz ortamından faydalanacak olmasından kaynaklanıyor. Ayrıca, sürdürülebilir temettü ödemesi ve çarpanları hisseyi cazip hale getirmektedir.

2018 yılında %28 özkaynak karlılığı bekliyoruz: Anadolu Hayat’ın 2018 yılı net kar büyümesini %23 olarak öngörüyoruz. Bireysel emeklilik segmentindeki teknik karın artışı kar büyümesini önemli ölçüde desteklemektedir. Her ne kadar emeklilik segmenti gelir artışı %22 seviyesinde olsa da, maliyetlerin azalması teknik karı olumlu etkilemektedir.

Yüksek faiz ortamından faydalanıyor: Anadolu Hayat’ın BIST100’e göre relatif hisse performansı bono faizleri ile yüksek korelasyon göstermektedir. Şİrket sermayesinin bir kısmını sabit getirili finansal yatırım araçlarında değerlendirmektedir. Şirketin 233m TL tutarındaki portföyünü vadeli mevduat olarak değerlendirmektedir. Basit bir senaryo analizi ile, vadeli mevduat faizindeki 400bps artış yıllık vergi öncesi kara yaklaşık %3 olumlu etkileyebilmektedir. Bono faizlerindeki artış nedeni ile, şirket yatırım portföyünden daha yüksek getiriler elde edebilir.

Sürdürülebilir temettü ödemesi: Anadolu Hayat son yıllarda net karın yaklaşık %70’ini temettü olarak dağıtmıştır. Bu trendin devam etmesini ve şirketin 2018 yılı net karından dağıtacağı temettü oranına göre %6 temettü verimi öngörüyoruz.

Değerleme: 2018 yılı beklentilerimize göre, Anadolu Hayat 12.3x F/K ile işlem görmekte olup, bu çarpan son 3 yıllık tarihsel ortalamanın %10 altındadır. Önümüzdeki 3 yıllık dönemde yıllık ortalama %22 kar büyümesi ve ortalama %30 özkaynak karlılğı bekliyoruz.

Riskler: Kredi büyümesindeki yavaşlama şirketin hayat sigortası alanında daha düşük prim üretimi yapmasına neden olabilir. Hisse senedi işlem hacminin likit olmaması, hisse performansında dalgalanma yaratabilir.

ÜCRETSİZ YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE!

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin