Anadolu Hayat Hisse Yorumu / İş Yatırım – (11.02.2014)

Anadolu Hayat Hisse Yorumu

Bireysel emeklilik 2016’da karlılığın ana kaynağı olacak .Anadolu Hayat bu yıl bireysel emeklilik sisteminde yeni katılıcılar tarafında pazar payı kaybederken özellikle kamu sermayeli şirketler ve önemli rakiplerin agresif büyüdükleri görüldü. Yeni katılımcılarda şirketin pazar payı %10 düzeyinde ve toplam katılımcılarda 2 puanın üzerinde pazar payı kaybı görüldü. Bardağın dolu tarafından bakarsak katılımcı artışındaki yavaşlama ile bireysel emeklilik branşının karlılığa geçişi daha erken olacak. Mevcut durumda katılımcı sayısında %18 ve toplam fon büyüklüğünde %20 pazar payına sahip olan şirketin uzun dönemde sırasıyla %14 ve %15 pazar payına gerileyeceğini tahmin ediyoruz. Bizce bireysel emeklilik branşı 2014 yılın ilk yarısı itibarıyla teknik karlılığı yakalarken şirketin toplam karlılığına katkısı 2016 yılında hayat branşını geçecek.

Kısa vadede karlılık yine hayat branşından geliyor

Tüketici kredileri yıllık %20’nin üzerinde büyüme hızıyla artarken Anadolu Hayat, İş Bankası şubeleri ile %65 oranında penetrasyonu yakaladı. Bir yıl önce bu oran %40 düzeyindeydi. Ekonomi yönetimi tüketici kredilerindeki hızlı büyümeden rahatsız ve büyümeyi yavaşlatacak tedbirler alıyorlar. Ayrıca yeni yürürlüğe konan tüketiciyi koruma kanunu da kredilerle birlikte satılan hayat sigortası poliçelerine risk teşkil ediyor. Yine de kısa vadede hayat sigortacılığı faaliyetlerinin karlılığa katkısı önemli olmaya devam edecek.

TUT önerimizi koruyoruz .Anadolu Hayat değerlememiz şirketin kısa vadeli karlılık performansı yerine uzun vadeli iş modeline ilişkin beklentilerimizi fiyatlıyor. Bizce yeni bireysel emeklilik sisteminin en önemli kazanımı çıkışlardaki belirgin yavaşlama. Mevcut katılımcıların sistemde ortalama 3 yıl kaldığı düşünüldüğünde önümüzdeki dönemde yine çıkışları ve ortalama sistemde kalma sürelerini izleyeceğiz. Yeni kesintilerle şirketlerin poliçe bazında kara geçmesi 7-8 yılı bulacak. 5,70 TL düzeyindeki 12 aylık hedef değerimiz %15 özsermaye maliyeti ve %50 sürdürülebilir temettü dağıtım oranı varsayımlarını içeriyor.

İş Yatırım 2014 Şubat Aylık Hisse Senedi Stratejisi

Raporun tamamı için tıklayın.

Tüm Anadolu Hayat hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir