Anadolu Efes Hisse Yorumu / Ak Yatırım – (16.03.2023)

Tavsiye: Endeksin Üzerinde Getiri

Hedef fiyat, TL/hisse TRY98,40
Son kapanış, TL/hisse TRY62,50
Yukarı potansiyel %57

• AB-InBev’in Rusya ve Ukrayna operasyonlarının satın alınması: Rusya-Ukrayna savaşı sonrası hissedarlarının baskısıyla Rusya’dan çıkma kararı alan AB-InBev’in paylarının Efes tarafından satın alınması için yapılan görüşmelerde henüz kayda değer bir ilerleme olmadı. Gecikme anlaşmanın tamamlanamayacağı anlamını taşımamakla birlikte, AB-InBev’in Rusya gibi büyük bir pazarı kolay terk etmek istemediğine işaret ediyor ve belki de Rusya-Ukrayna savaşının ilerleyen dönemde olası sona ermesi ile rafa kalkma riski de taşıyor olabilir. Olası bir satın almayı, borçluluk artacak olmasına rağmen, azınlık paylarını elemine edeceği, şeffaflığı artıracağı, zor bir pazar olmasına rağmen büyümeyi destekleyeceği, Efes’i Rusya’da daha güçlü bir oyuncu haline getireceği ve AB-InBev’in çıkmak istemesi nedeniyle cazip bir çarpan ile alınma potansiyeli taşıması nedeniyle olumlu olarak değerlendiriyoruz. Ancak ödenecek bedele göre aşağı ve yukarı yönlü riskler barındırdığını ve anlaşmaya ulaşılamama ihtimalini de göz ardı etmemek gerekiyor. Efes’in olası bir anlaşmayı finanse etmek için güçlü bir bilançoya sahip olduğunu hatırlatmak isteriz(2022 net borç/FAVÖK: 1x).

• Olağanüstü bir yılın ardından 2023 yılında karlılıkta normalleşme öngörüyoruz: Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Ukrayna’da üretimin durdurulması ve Rusya’da talebin zayıflaması sonucu bira grubu hacimlerinde 2022 yılında %10 daralma oldu. Ancak zayıf hacimlere rağmen, faaliyetlerini yavaşlatan/durduran rakipler nedeniyle geleneksel olarak oldukça sert rekabetin yaşandığı pazarda rekabetin azalması ve güçlü fiyat artışları sayesinde bira grubu marjlarında 2022’de oldukça etkileyici 620 baz puanlık iyileşme yaşandı. Savaşın etkileri ve fiyat artışları nedeniyle 2023 yılında bira grubu hacim baskısının devam etmesini (-%2), ancak yüksek fiyat artışları sayesinde ve sınırlı da olsa kur çevrim farkları sayesinde bira grubunda TL bazda %53 ciro büyümesi öngörüyoruz. Türkiye bira grubu satış büyümesinin daha güçlü %86 olmasını öngörüyoruz. Maliyet baskıları ve rekabetin bir miktar tırmanması ile marjların kısmen normalleşmesini (240 baz puan daralma) ve bira grubu FAVÖK’ünün 2023’te görece sınırlı %34 büyümesini öngörüyoruz.

• Endeksin Üzerinde Getiri tavsiyemizi yineliyoruz: Anadolu Efes 5x 2023T F/K ve 3,4 FD/FAVÖK çarpanları ile benzer şirketlere kıyasla oldukça yüksek %60 iskontoyla işlem görüyor. Hedef değerimiz 98,4TL’ye %57 getiri potansiyeli sunan hisse için uzun vadede olumlu görüşümüzü koruyor ve Endeksin Üzerinde Getiri tavsiyemizi yineliyoruz. Ancak gıda segmentinde takip listemizdeki hisseler içerisinde bu yıl görece zayıf büyüme ve daha yüksek marj baskısı beklentimiz nedeniyle zayıf kar momentumunun kısa vadede hızlı bir toparlanmayı biraz zorlaştırdığını düşünüyoruz.

• Riskler: Jeopolitik riskler, Rusya’da ekonominin zayıflaması ve Ruble’nin değer kaybı en önemli aşağı yönlü risk unsurları olarak öne çıkıyor. AB-InBev’in operasyonlarının satın alınması ödenecek çarpana göre hem aşağı yönlü hem de yukarı yönlü riskleri barındırıyor

Kaynak: Ak Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!