Anadolu Efes 2021 3 Aylık Bilanço Analizi / Ak Yatırım – (6.05.2021)

1Ç21 Bilanço Değerlendirmesi

Endeksin Üzerinde Getiri
Cari Fiyat: 23,30TL
12-ay Fiyat Hedefi: 30,50TL

Net karın beklentileri aşacağı Coca-Cola İçecek’in sonuçlarıyla işaret edilmişti, ancak bira grubu karlılığı tahminimizin gerisinde kaldı

– Anadolu Efes 1Ç21’de 295 milyon TL net kar açıklayarak bizim 186 milyon TL olan beklentimizi ve 202 milyon TL olan konsensüs tahmini aştı. Net karın geçtiğimiz gün açıklanan ve beklenti üzeri gerçekleşen Coca-Cola İçecek (CCİ) finansalları ile tahminleri geçeceği bekleniyordu.

– CCİ hariç olarak operasyonel performansa baktığımızda, yurt dışı satış hacminin tahminimizin üzerinde oluşması sayesinde ciro daha kuvvetli gerçekleşti. Ancak, marjlar maliyet artışları nedeniyle beklentimizin gerisinde kaldı. Bu nedenle konsolide FAVÖK rakamı olan 656 milyon TL bizim 616 milyon TL olan beklentimizi ve piyasanın 620 milyon TL olan tahminini geçerken, bira segmentinin -47 milyon TL olan FAVÖK’ü bizim öngörümüzün gerisinde kaldı.

– Hatırlanacağı gibi Anadolu Efes 2021 yılında düşük çift haneli ciro büyümesi ve marjlarda bir miktar geri çekilme olmasını beklediğini belirtmişti. Şirket, bütçe üzeri 1Ç gerçekleşmesine rağmen bu beklentilerinde belirsizliklerin halen devam etmesi nedeniyle bir değişikliğe gitmediğini açıkladı.

– Sonuçların hisse üzerinde hafif olumsuz etki yapabileceğini düşünüyoruz.

– Anadolu Efes için 30,50 TL/hisse hedef fiyatımız ve ‘Endeksin Üzerinde Getiri’ tavsiyemiz bulunmaktadır.

Kaynak: Ak Yatırım