Anadolu Efes 2019 9 Aylık Bilanço Analizi / Gedik Yatırım – (06.11.2019)

3Ç19 Sonuçları – Beklentilere Paralel

Şirketin konsolide satış hacmi uluslararası bira operasyonlarının katkısıyla yıllık bazda %0,7 artışla 33,6 mhl olurken, net satışlar 3. çeyrekte geçen yılın aynı çeyreğine göre %12 artışla 7.098 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Uluslararası bira operasyonlarında artan hacimler ve tüm operasyonlarda daha yüksek ortalama hektolitre fiyatları satış gelirlerinde artışa neden olmuştur. Uluslararası operasyonlar bira satış hacmi yıllık bazda %6,7 büyüme sergilerken, Türkiye operasyonları bira hacmi %6,4 daralma göstermiştir. Meşrubat operasyonlarında ise, Türkiye’de üçüncü çeyrekte gerçekleşen güçlü büyümenin uluslararası operasyonlardan gelen baskıyı hafifletmekte yeterli olmaması nedeniyle konsolide meşrubat operasyonlarının satış hacmi yıllık %0,8 azalmıştır.

Uluslararası bira operasyonlarından gelen güçlü FAVÖK büyümesinin katkısıyla düzeltilmiş FAVÖK yıllık %18 artışla 1.415 milyon TL olmuştur. Hacimlerdeki artış, Rusya ve Ukrayna’da elde edilen sinerjiler sayesinde düzeltilmiş FAVÖK marjı 93bp artışla %20’ye yükselmiştir.

Geçtiğimiz yıl aynı çeyrekte 66 milyon TL net zarar açıklayan şirket, bu yılın üçüncü çeyreğinde 585 milyon TL net kar elde etmiştir. Güçlü operasyonel performansın yanı sıra, TL’daki daha istikrarlı performans sayesinde azalan net finansman giderleri net karın iyileşmesine neden olmuştur. İlaveten uluslararası bira operasyonlardan Türkiye’ye nakit geri dönüşleri sonucu oluşan kur farkı gelirleri de net kara katkı sağlamıştır. Şirketin net borcu 3. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %15 düşüş göstererek 4.599 milyon TL olmuştur.

2019 yılı revize beklentileri: Şirket konsolide ve bira grubu bazında beklentilerini korurken, Türkiye bira, uluslararası meşrubat ve konsolide meşrubat grubu hacimlerinde revizyona gitmiştir. Türkiye bira için daha önce düşük-tek haneli daralma olarak paylaşılan hacim beklentisi, orta-tek haneli daralmaya revize edilirken, net satış gelirleri de yüksek yirmili yüzdelerde büyümeden düşük yirmili yüzdelerde büyümeye revize edilmiştir. Meşrubat operasyonlarında da, konsolide meşrubat satış hacmi için beklentiler de başlangıçta paylaşılan %1 – %3 büyüme beklentisinden, büyümede hafif düşüş beklentisine revize edilmiştir.

SONUÇ: Şirketin 3Ç19’da güçlü yurtdışı bira operasyonları sayesinde faaliyet performansında iyileşme yaşanmıştır. Azalan net finansman giderlerinin katkısıyla da 517 milyon TL olan piyasa beklentilerinin üzerinde 585 milyon TL net kar açıklanmıştır. Hisse 2019 yılı beklentilerine göre 7,0x FD/FAVÖK ile işlem görmekte olup, olumlu 3. çeyrek rakamlarına rağmen şirketin yurtiçi bira grubu beklentilerini aşağı yönlü revize etmesi nedeniyle, finansal sonuçların hisse fiyatları üzerinde önemli bir etki bırakmasını beklemiyoruz.