Anadolu Efes 2017 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (03.11.2017)

Anadolu Efes 2017 / 9 Aylık Bilanço Analizi

3Ç17 Finansal Sonuçlar – Olumlu

 Anadolu Efes 3Ç17 finansal sonuçlarında, beklentilerin üzerinde TL254mn net kar açıkladı. Olumlu gerçekleşen net karda operasyonel performans ve beklentilerin altında kur farkı giderleri etkili olmuştur.

 Anadolu Efes’in satış büyümesi beklentisinin yakın gerçekleşirken, FVAÖK marjı özellikle yurtiçindeki başarılı ürün karması ve yurtdışında ise etkili maliyet yönetimiyle beklentimizin üzerinde gerçekleşti. Bugün hisse etkisinin olumlu gerçekleşmesini bekliyoruz.

Yurtiçi operasyonlarda iyileşme: %14 satış büyümesi

 Türkiye’de 3Ç17’de bira operasyonlarının satış hacmi sadece %0.8 oranında daralma kaydetmiştir. EBI tarafında ise satış hacmi %3.3 seviyesinde büyüme gerçekleşmiştir.

 Anadolu Efes’in Türkiye satış gelirleri %14 oranında daralma kaydederken, yurtdışı operasyonları %35 büyüme kaydetmiştir.

 Konsolide bira satış hacimleri %2.2 oranında artarken, konsolide bira satışları da %26 oranında artış kaydetmiştir. Anadolu Efes’in CCİ dahil konsolide hacimlerine baktığımızda ise yıllık bazda %4.9 artış ve satışlarda da %24 oranında büyüme kaydetmiştir.

Yurtiçinde brüt kar marjında yıllık bazda 2.1 puan artış

 Türkiye operasyonlarının brüt kar marjı etkin ürün karması yönetimiyle 2.1 puan artarak %62.6 seviyesinde gerçekleşirken, artan pazarlama giderleriyle FVAÖK marjı 3.4 puan daralarak %29.1 seviyesinde gerçekleşmiştir.

 EBI operasyonlarında ise brüt marjı maliyet fiyat artışlarının etkisiyle 1.4 puan daralarak %43.9 seviyesinde; FVAÖK marjı ise etkin operasyonel maaliyet yönetimiyle 2.8 puan daralarak %23 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Raporun tamamı için tıklayın.