‘Anadolu’, Çinli Hisense ile Türkiye’de üretim hedefliyor

 

Tüketici elektroniğinde Güney Koreli Samsung’la yollarını ayıran Anadolu Grubu şimdi Çinli Hisense ile Türkiyede büyüme adına strateji belirledi. Anadolu grubu iştiraklerinden Antek Teknoloji, Çinli televizyon markası Hisense’i Türkiye’ye getirdi.

Hisense Grup Başkan Yardımcısı Lan Lin, Türkiye’de bir üretim tesisi kurmak istediklerini ve herşeyden önce en iyi partneri bulmaları gerektiğini belirtirken, Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan da, satış, pazarlama ve servis ayağı ile başladıktan sonra üretime geçişin, Anadolu Grubu’nun da planları içinde olacağını kaydetti. Özilhan, Hisense ile uzun vadeli bir işbirliği planladıklarını vurguladı.

İhracat ayağı olacak
Çinli Hisense ile birlikte üretim gerçekleştirme ihtimali konusunda, “Anadolu Grubu’nun temelinde  sanayicilik yatıyor. Önce satış, pazarlama ve servis ayağı ile başladıktan sonra üretim Anadolu Grubu’nun da planları içinde olacaktır. Bunun, sadece Türkiye’ye yönelik değil, ihracat ağırlıklı bir yapı içinde oluşabileceğini düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu. Önümüzdeki 5 yılda işlerinin katlanarak büyüyeceği öngörüsünde bulunan Özilhan, “Dönem bana göre artık Çin dönemi. Çok önemli yatırımlar yapıyorlar, çok hızlı büyüyor, teknoloji geliştiriyorlar” diye konuştu.

Özilhan, Samsung ile işbirliklerinde özel bir anlaşma bulunmadığını, buradan edindikleri tecrübeden hareketle Hisense ile 5 artı 5 yıllık anlaşma imzaladıklarını kaydetti.

‘Kullanıyorum, farkı yok’
Tuncay Özilhan, “İşbirliği öncesinde Hisense ürünlerini siz kullanıyor muydunuz?” sorusunu ise, “Hayır ama işbirliği yapmaya ilk başlama aşamasında odamdaki televizyonu alıp Hisense yaptılar. O zamandan beri yakından tanışıyorum ve memnunum. Hiç farkı yok desem yanlış olmaz” şeklinde yanıtladı.

‘Hükümetle görüştük yatırıma hazırız’
Hisense Grup Başkan Yardımcısı Lan Lin, “Türkiye pazarı önemli satış vadediyor” dedi. Çin ürünlerinin kalitesine yönelik önyargıların anımsatılması üzerine Lin, Hisense televizyonlarının kalitesinin çok yüksek olduğunu, ABD’ye 500 milyon dolarlık televizyon sattıklarını kaydetti.

Lin, Türkiye’de bir üretim tesisi kurma konusunda, “İstanbul çok büyük şehir, bu ülkede çok iyi bir  tedarik zinciri var. Hükümetle görüşmelerimiz oldu. Bu bölgede bir üretim tesisi kurmak istiyoruz. Büyük ihtimalle bunu yakın gelecekte yapmak istiyoruz. Herşeyden önce en iyi partneri bulmamız gerekiyor. Ayrıca tesis sadece Türkiye pazarına yönelik olmayacaktır. Bu şehrin çok uygun konumu nedeniyle çevre ülkelere de hizmet verecektir” dedi.

41 yıllık şirket 8 milyar dolar cirosu var
–  Hisense 1969 yılında Çin’de küçük bir radyo fabrikası olarak kuruldu.
–  Ana işi tüketici elektroniği ve ince ekran TV.
–  Bünyesindeki 22 şirketle multimedya-TV, ev aletleri, telekomünikasyon, bilişim teknolojisi, teknoloji hizmetleri ve emlak sektörlerinde iş yapıyor.
–  Dünya çapında 60 bin çalışanı bulunuyor.
–  2009 yılı cirosu 8 milyar dolar.
–  Şirket düz panel televizyonda Çin’de yüzde 15’lik pazar payıyla ilk sırada yer alıyor.
–  2011 yılında yüzde 41 büyüme bekleyen şirketin Çin, Güney Afrika, Mısır gibi ülkelerde 19 üretim tesisi bulunuyor.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/-anadolu-cinli-hisense-ile-turkiye-de-uretim-hedefliyor/ekonomi/haberdetay/28.10.2010/1307030/default.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir